Στην παράταση οι Μέιπλ Λιφς

Οι Τορόντο Μέιπλς Λιφς επικράτησαν με 5-4 στην παράταση των Μόντρεαλ Κανάντιενς στο κλασσικό ντέρμπι του NHL.

Οι γηπεδούχοι, Habs, έχουν ξεκινήσει αρνητικά την σεζόν και ήθελαν πάση θυσία την νίκη απόψε. Μάλιστα προηγήθηκαν τρεις φορές (1-0, 2-1 και 4-3), αλλά τελικά αρκέστηκαν στον βαθμό της παρηγοριάς. Πρώτος σκόραρε ο Travis Moen, αλλά ισοφάρισε ο Dave Steckel σχετικά γρήγορα.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Andrei Kostitsyn διαμόρφωσε το 2-1, αλλά ο Phil Kessel, με το όγδοο

του φετινό τέρμα ισοφάρισε αμέσως. Λίγο αργότερα ο Dion Phaneuf έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Στο τρίτο εικοσάλεπτο, οι Michael Cammalleri και Travis Moen (δεύτερο αποψινό) ανέτρεψαν το σκορ υπέρ της ομάδας του Μόντρεαλ, αλλά ο Nikolai Kulemin έστειλε το ματς στην παράταση 6:57 πριν το τέλος. Σε αυτή, ο Mikhail Grabovski αναδείχθηκε «χρυσός» σκόρερ και πρόσφερε τον επιπλέον βαθμό στον σύλλογο του Τορόντο.

Με αυτόν, οι νικητές βρέθηκαν στους εννέα βαθμούς. Από την πλευρά τους, οι Habs έμειναν στην τελευταία θέση της ανατολικής περιφέρειας με τρεις.