Στην πρώτη θέση οι «πιγκουίνοι»

Οι Πίτσμπουργκ Πένγκουινς έφθασαν στους 14 βαθμούς πολύ νωρίς κερδίζοντας με 4-1 τους Νιου Τζέρζεϊ Ντέβιλς.

Το σκορ άνοιξε στο έβδομο λεπτό με το τέταρτο φετινό τέρμα του Jordan Staal. Ο 23χρονος διεθνής Καναδός εξελίχθηκε σε μορφή της αναμέτρησης, αφού στην τρίτη περίοδο διαμόρφωσε το 3-1. Άλλωστε το τρίτο εικοσάλεπτο ξεκίνησε με τρία γκολ. Πρώτα ισοφάρισε ο Patrik Elias με shorthanded γκολ και εντός τεσσάρων λεπτών ο Staal και ο Chris Kunitz έφεραν την διαφορά σε επίπεδο ασφαλείας.

Το όγδοο φετινό γκολ του James Neal στα μέσα της τελευταίας περιόδου «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του Πίτσμπουργκ. Με αυτή, οι «πιγκουίνοι» συμπλήρωσαν 14 πόντους σε δέκα ματς και βρίσκονται στην πρώτη θέση της ανατολικής περιφέρειας, ενώ οι «διάβολοι» έμειναν στους επτά βαθμούς σε έξι παιχνίδια.