Μόντε Κάρλο: Έβγαλε εκτός τον Βαβρίνκα και πέρασε στους “16” ο Φριτς (vid)

Αγχώθηκε για ένα set, όμως επανήλθε πιο δυναμικά στο δεύτερο και εξασφάλισε την παρουσία του στον 3ο γύρο του Rolex Monte Carlo Masters ο Τέιλορ Φριτς, νικώντας τον μαχητικό Σταν Βαβρίνκα με 7-6(10), 6-2, έπειτα από 98 αγωνιστικά λεπτά αγώνα.

Στο 1ο set, πρώτος σέρβιρε ο πολύπειρος Ελβετός, διατηρώντας το ισχνό προβάδισμα μέχρι και το 11ο game, όμως το

ίδιο καλός από το service του ήταν και ο No10 του κόσμου, που κρατήθηκε κοντά στο σκορ και έστειλε το ματς στο tie-break (6-6).

Εκεί, μετά από 5 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ελβετού ο Φριτς, και να κερδίσει με επιμέρους σκορ 12-10, κάνοντας το πρώτο βήμα για τη νίκη-πρόκριση (7-6(10).

Στο δεύτερο και τελευταίο μέρος της αναμέτρησης, ήταν η σειρά του 25χρονου Αμερικανού να σερβίρει πρώτος, και διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι τέλους. Στο 4ο game έκανε το πρώτο και καθοριστικό break της αναμέτρησης, ενώ στο αμέσως επόμενο μεγάλωσε κι’ άλλο τη διαφορά (4-1).

Με ένα μεγάλο hold ο No90 της ATP κατάταξης μείωσε προσωρινά (4-2), όμως ο Φριτς σέρβιρε με επιτυχία στο 7ο game, για να κλείσει το ματς με νέο break στο 8ο game, παίρνοντας το εισιτήριο για τους “16” του Μονακό (6-2).

Clutch @Taylor_Fritz97 defeats 2014 Monte Carlo champion Wawrinka 7-6(10) 6-2 for his 50th Masters 1000 win!#RolexMonteCarloMasters pic.twitter.com/fUatxrW9pe