ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ | Ζελαμπά(μ)λ και... κάτω η Ζαλγκίρις!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι και τον Μίκαελ Ζελαμπάλ σε τρελά κέφια, η Τσεντεβίτα έσπασε το αήττητο σερί της Ζαλγκίρις στην φετινή Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε με 108-106 στην παράταση για την έκτη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το έβδομο λεπτό αλλά στη συνέχεια η Ζαλγκίρις πάτησε γκάζι, στο τελευταίο λεπτό της περιόδου προηγήθηκε με 17-26 και στο 10' πέρασε μπροστά με 19-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Τσεντεβίτα εμφανίστηκε βελτιωμένη και δεν άφηνε την Ζαλγκίρις να ανοίξει την διαφορά.

Στο 15' οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 27-35 αλλά οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με επιμέρους σκορ 20-12 μείωσαν σε 39-40.

Στην επανάληψη η Τσεντεβίτα διατήρησε το προβάδισμά της και ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +3 (63-60). Στην τελευταία περίοδο η Ζαλγκίρις "κυνηγούσε" συνεχώς την Τσεντεβίτα, μείωσε σε 76-75 στο 36' αλλά οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τον έλεγχο. Στο 38' προηγούνταν με 80-77 αλλά η ομάδα του Χουάν Πλάθα κατάφερε στο 39' να ισοφαρίσει σε 80-80 και 46" πριν από τη λήξη να περάσει μπροστά με 80-82. Η Τσεντεβίτα όμως ισοφάρισε 15" για το τέλος με καλάθι του Σούτον σε 82-82 ενώ με τρίποντο του Ράιτ 2" για τη λήξη ισοφάρισε εκ νέου σε 85-85 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον επιπλέον χρόνο το θρίλερ συνεχίστηκε καθώς στο 44' το σκορ ήταν ξανά ισόπαλο 100-100 και 106-106 στο 49'. Ο Ιλιέφσκι με 2/2 βολές έκανε το 108-106 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του σε συνδυασμό με την εξαιρετική εμφάνιση του Μίκαελ Ζελαμπάλ (23π.).

Δεκάλεπτα: 19-28, 39-40, 63-60, 85-85 (κ.α.), 108-106