ΣΑΛΟΝ | "Λύγισε" την Πρόκομ στην τέταρτη περίοδο

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στην διοργάνωση πανηγύρισε η Σαλόν/Σαονέ, η οποία επιβλήθηκε της Πρόκομ με 70-76.

Οι παίκτες της Πρόκομ ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και έτσι στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκαν με 20-13. Στην δεύτερη περίοδο η Πρόκομ ανέβασε την διαφορά ακόμα και στους δέκα πόντους (25-15) στο 11ο λεπτό. Από εκεί και πέρα η Σαλόν βρήκε τα πατήματά της μέσα στο παρκέ και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 37-34.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο,

καθώς η Πρόκομ συνέχισε να διατηρεί μια μικρή διαφοράς της τάξεως των τριών πόντων (54-51) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο η πρωταθλήτρια Γαλλίας έτρεξε ένα σερί 0-8 και προηγήθηκαν με 58-64 στο 35ο λεπτό. Η Πρόκομ δεν παρέδωσε τα όπλα και έτσι στο 38ο λεπτό το σκορ ήταν 64-66. Όμως ο Ιλιαν Εντίμοφ ευστόχησε σε καθοριστικό τρίποντο και έβαλε την Σαλόν μπροστά με πέντε πόντους (64-69). Η Σαλόν διατήρησε την ψυχραιμία της και το προβάδισμά της στα τελευταία λεπτά και έφυγε με το διπλό από την έδρα της Πρόκομ με 70-76.

Δεκάλεπτα: 20-13, 25-15, 54-51, 70-76

Πρόκομ (Κεμζούρα): Ρόμπινσον 11 (4/9δίπ., 2ριμπ.), Βίτκα, Μπλάσινγκεϊμ 12, Άκερ 2, Μαχάλμπασιτς 8 (4/7δίπ.), Πόνιτκα 4, Κόζαρεκ 14 (2/3τρίπ.), Σζότκα 2, Χρίτσανιουκ 17 (8/10δίπ.)
Σαλόν/Σαονέ (Μπινιό): Τσικαμπούντ 8 (1ριμπ., 3ασ.), Λανγκ 5, Αμπουντού 8 (4/8δίπ.), Λοβέρν 3, Σκιλμπ 15 (5/8διπ., 1/3τρίπ., 7ριμπ.), Ζαν Μπαπτίστ, Ρας 18 (5/6τρίπ.), Ουίλιαμς 6, Εφθίμοφ 13 (3/4τρίπ., 4ριμπ.)