ΜΑΛΑΓΑ | Την πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα...

Στον αγώνα του πρώτου γύρου ανάμεσα στις δύο ομάδες, η Μακάμπι είχε φύγει με το διπλό από την έδρα της Μάλαγα (80-85), αλλά η ισπανική ομάδα κατάφερε να πληρώσει την Μακάμπι με το ίδιο νόμισμα και στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής να αποδράσει από το Τελ Αβίβ με τη νίκη με 62-64 και υποχρέωσε την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ στην πρώτη της ήττα στην διοργάνωση.

Οι παίκτες της Μάλαγα ήταν τρομερά άστοχοι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Μακάμπι και το τέλος της πρώτης περιόδου την βρήκε να προηγείται με 21-17. Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν τα ποσοστά ευστοχίας τους και

έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με έναν πόντο διαφορά (37-38).

Μοιρασμένο και μη αποδοτικό από πλευράς σκοραρίσματος και για τις δύο ομάδες ήταν η τρίτη περίοδος. Το επιμέρους σκορ ήταν φτωχικό (12-11) και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, Μακάμπι και Μάλαγα ήταν ισόπαλες με 49-49.

Η Μάλαγα ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με ένα μικρό σερί 0-5 και έκανε το 49-54 στο 32ο λεπτό. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να μην μπορούν να βρουν τις επιθετικές διεξόδους και έτσι στο 38ο λεπτό το σκορ ήταν 59-59. Ο Ντέιβιντ Λόγκαν έβαλε μπροστά την Μακάμπι με 62-61 στο 39ο λεπτό, αλλά η απάντηση ήταν άμεση από τον Μάρκους Ουίλιαμς που έκανε το 62-63 υπέρ της Μάλαγα. Ο Λούκα Ζόριτς φιλοδώρησε με τάπα το σουτ του Ντέβιν Σμιθ και έτσι το η Μάλαγα ήταν μπροστά με 62-64, 15 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Ρίκι Χίκμαν αστόχησε σε δίποντο, δύο δευτερόλεπτα πριν από την λήξη και έτσι η Μάλαγα πήρε τη νίκη με 62-64 και πλέον οι Ισπανοί είναι το φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον δεύτερο όμιλο.

Δεκάλεπτα: 21-17, 37-38, 49-49, 62-64

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 6 (1), Τζέιμς 14 (9ριμπ), Σμιθ 4 (10ριμπ), Χίκμαν 13 (1), Ελιάχου 5, Πνίνι, Μέντλεϊ, Οχαγιόν 7 (7ασ), Σερμαντίνι 2, Τόμας 11, Λάντεσμπεργκ.

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σιμόν 7 (1), Γουίλιαμς 12 (3), Λίμα 2, Ουρτασούν 7 (1), Κάλογουεϊ 5 (1), Πέροβιτς 2, Γκιστ 9 (1τριπ, 7ριμπ), Βάσκεθ 2, Ζόριτς 8, Ντράγκιτς 10 (1).