ΟΛΙΜΠΙΑ Λ. | Δια χειρός Μπλάζιτς

Με τον Γιάκα Μπλάζιτς να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση (30π.) η Ολίμπια Λιουμπλιάνας επικράτησε στο "νήμα" της Καντού με 81-79 για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της στην διοργάνωση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ολίμπια ξεκίνησε με ένα σερί 6-0 αλλά η Καντού ανέβασε γρήγορα ρυθμό και οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο αλλά η Ολίμπια από το 15' κι έπειτα διατηρούσε

μικρό προβάδισμα και με επιμέρους σκορ 25-17 ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο +3 (42-39).

Στην επανάληψη οι ομάδες δεν παρουσίασαν αξιοσημείωτες αλλαγές αλλά η Καντού στο 24' πέρασε μπροστά με τρίποντο του Τάμπου (47-50) αλλά στο 28' το ματς ήταν ισόπαλο 57-57 αλλά στο 30' η Καντού πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ μρ 59-62.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαξε ξανά χέρια και η Ολίμπια στο 35' προηγήθηκε με 72-70. Δύο λεπτά πριν από την λήξη η Ολίμπια ήταν στο +4 (79-75) αλλά η Καντού με καλάθι του Αραντόρι, 48" για το τέλος ισοφάρισε σε 79-79. Η Ολίμπια όμως με 2/2 βολές του Μπλάζιτς μετά από φάουλ του Μπρουκς έκανε το 81-79 και πήρε τελικά τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 17-22, 42-39, 59-62, 81-79