ΠΑΡΤΙΖΑΝ | Κάλιο αργά η... νίκη, παρά ποτέ

Την πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Παρτιζάν, που έκανε την έκπληξη και επικράτησε της Μπεσίκτας με 87-72 για την έκτη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Η Παρτιζάν ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε στο 8' να προηγηθεί με 20-9 της Μπεσίκτας. Η τουρκική ομάδα όμως έκανε την αντεπίθεσή της και στο τέλος της περιόδου μείωσε σε 24-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Παρτιζάν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με την Μπεσίκτας όμως να κρατάει επαφή με το σκορ. Στο 16' μείωσε σε 38-32 αλλά στο τέλος του ημιχρόνου οι Σέρβοι ήταν μπροστά στο σκορ μρ 51-43.

Στην επανάληψη

η Μπεσίκτας ανέβασε στροφές αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει το προβάδισμα και στο 30' οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 70-65.

Στο τελευταίο δεκέλεπτο η Παρτιζάν έτρεξε ένα σερί 9 πόντων και στο 38' βρέθηκε στο +13 (85-72). Η τουρκική ομάδα δεν μπόρεσε να ανατρέψει τα δεδομένα και η Παρτιζάν πήρε τελικά τη νίκη με 87-72.

Δεκάλεπτα: 24-19, 51-43, 70-65, 87-72