ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ | Στο Τοπ-16 αήττητη

Η Μπαρτσελόνα συνάντησε αντίσταση μόνο στο πρώτο ημίχρονο από την Μπάμπεργκ και με κορυφαίο τον Πιτ Μάικλ πήρε τη νίκη με 66-86 για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε μαθηματικά την πρόκριση για τους "16".

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Στην δεύτερη περίοδο όμως, η Μπαρτσελόνα ανέβασε τον ρυθμό της και στο 13' με λέι απ του Τόμιτς έκανε το 24-31. Οι Ισπανοί διατήρησαν το προβάδισμα ως το 16' όταν και η Μπάμπεργκ απάντησε με ένα σερί 5 πόντων ισοφαρίζοντας σε 38-38. Η Μπαρτσελόνα όμως

πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ και στο τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκε με 42-47.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι με βασικό όπλο τους τα μακρινά σουτ, κατάφεραν ξανά να ισοφαρήσουν σε 49-49 στο 23' αλλά οι "μπλαουγκράνα" πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ με την γερμανική ομάδα όμως να μην τους επιτρέπει να ανοίξουν πολύ την διαφορά. Η Μπαρτσελόνα όμως δεν πτοήθηκε και με ένα σερί 12 πόντων έκανε το +13 (51-64) στο 28' και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με σκορ 53-64.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πάτησε το γκάζι και αφού έκανε το 60-74 στο 35' δεν μείωσε τον ρυθμό της και πήρε τελικά τη νίκη με 66-86 και περέμεινε αήττητη στην διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 22-23, 42-47, 53-64, 66-86Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίπσον 12 (3), Γκόλντσμπερι, Νάχμπαρ 18 (1τρ., 8 ριμπ.), Τάντα, Νόιμαν 4, Φορντ 3 (1), Ουίλιαμς 9, Τζέικομπσεν 3 (1), Γκαβέλ 11 (1), Ζίρμπες 6. Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 3, Χουέρτας 7 (1), Ναβάρο 13 (3), Γιασικεβίτσιους, Τοντόροβιτς 5, Ουάλας 7 (1), Ινγκλς 6 (2), Ραμπασέδα 4, Λόρμπεκ 14, Τζαβάι 4, Μάικλ 17 (7 ριμπ.), Τόμιτς 6.