Ιστορικό ρεκόρ από τον Βαλντέζ της Μπαρτσελόνα

Ενα ιστορικό ρεκόρ κατέρριψε ο Βίκτορ Βαλντέζ στο ματς της Μπαρτσελόνα με την Πλζεν στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League, καθώς διατήρησε απαραβίαστη την εστία του για 877 λεπτά.

Ο ισπανός πορτιέρο κατέρριψε το ρεκόρ απαραβίαστης εστίας στην ιστορία της Μπαρτσελόνα, ξεπερνώντας την επίδοση του Μιγκέλ Ρέινα, πατέρα του Πέπε της Λίβερπουλ, που κρατούσε από την περίοδο 1972-73!

Ο Βαλντέζ δεν έχει δεχτεί γκολ σε έξι παιχνίδια του ισπανικού πρωταθλήματος (με Ατλέτικο Μαδρίτης, Σπόρτινγκ, Ράθινγκ, Σεβίγια, Γρανάδα και Μαγιόρκα) και σε τρία του Champions League (με Μπάτε Μπορίσοφ και στα δυο ματς με την Βικτόρια Πλζεν).

Το τελευταίο γκολ που δέχτηκε ο τερματοφύλακας της Μπαρτσελόνα ήταν στην αναμέτρηση της Primera Division με τη Βαλένθια, 2-2.