00:05 7/11/2014 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-7ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ-ΡΙΕΚΑ: 2-0
Γήπεδο: Stadion Feijenoord

Μεγάλη νίκη με 2-0 πανηγύρισε η Φέγενορντ επί της Ριέκα και ανέβηκε στη 2η θέση του ομίλου.

Η Φέγενορντ μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 9ο λεπτό ο Ελ Αχμαντί έκανε το 1-0 για τους Ολλανδούς ενώ στο 20' ο Ίμερς με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Τοόρνστρα έκανε το 2-0.

Η Ριέκα άγγιξε την ισοφάριση στο 65ο λεπτό, αλλά ο

Φερμέερ είπε όχι σε σουτ του Κράμαριτς, ενώ στο 88' ο Κονγκολό αστόχησε από καλή θέση.

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ: Φερμέερ, Γουίλκσιρ (73' Μπουλαρούζ), Κονγκολό, Νέλομ, Φαν Μπέεκ, Κλασιέ, Ελ Αχμαντί, Ίμερς, Τοόρνστρα, Καζίμ Καζίμ, Μανού (62' Μποέτιους).

ΡΙΕΚΑ: Βάργκιτς, Τόμετσακ (79' Βέσοβιτς), Λέσκοβιτς, Σάμαρντσιτς, Λέοβατς Γιάγιαλο, Τσβιγιάνοβιτς, Μόισες (61' Κρστάνοβιτς), Γιούγκοβιτς, Σαρμπινί (50' Κβρζιτς), Κράμαριτς

ΣΕΒΙΛΛΗ-ΣΤΑΝΤΑΡ Λ.: 3-1
Γήπεδο: Σάντσεθ Πιθχουάν

Πολύ κοντά στην πρόκριση βρίσκεται η Σεβίλλη, που επικράτησε με 2-1 της Σταντάρ Λιέγης.

Η Σεβίλλη μπήκε δυνατά στο ματς και στο 19ο λεπτό ο Γκαμεϊρό έκανε το 1-0, ενώ στο 24' ο Τουράμ-Ουλιέν είπε όχι σε σουτ του Σουάρεθ. Τελικά στο 32ο λεπτό οι Βέλγοι έφεραν στα ίσα τα σκορ, με όμορφο σουτ του Μποκού. Παρόλα αυτά στο 41ο λεπτό ο Ρέγιες από κοντά έκανε το 2-1 για τη Σεβίλλη.

Στο 55ο λεπτό το σουτ του Σουάρεθ σταμάτησε στο δοκάρι της Σταντάρ ενώ στο 90' ο Μπάκα έκανε το τελικό 3-1.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπέτο (46' Ρίκο), Τρεεμουλινάς, Καρίσο, Φιγκέιρα, Παρέχα, Κριτσόβιακ, Ρέγιες (57' Βιτόλο), Σουάρεθ, Ντεουλοφέου (71' Μπάκα), Μπιά, Γκαμεϊρό.

ΣΤΑΝΤΑΡ: Τουράμ Ουλιέν, Σιμάν, Αντράντε Αρλάναγκιτς, Βαν Ντάμε (63' Μπιά), Μίλετς, Ενόχ, Τρεμπέλ (82' Λουμάνζα), Λουίς (67' Βατ), Μποκού, Ντε Καμάργκο.