00:05 7/11/2014 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-9ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ-ΣΛΟΒΑΝ ΜΠ.: 4-0
Γήπεδο: Τζενεράλι Αρίνα

Προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε η Σπάρτα Πράγας μετά από τη νίκη της με 4-0 κόντρα στη Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Η Σπάρτα ήταν καλύτερη από την αρχή του αγώνα και στο 29ο λεπτό ο Λάφατα με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Μάλιστα στο 32', οι Τσέχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ, καθώς ο Κρέιτσι με σουτ από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Περνίς.

Η Σλόβαν προσπάθησε

στην επανάληψη να πετύχει κάποιο γκολ, αλλά στο 75ο λεπτό ο Ναμοινέσου έκανε το 3-0. Το τελικό 4-0 έκανε στο 84' ο Λάφατα.

ΣΠΑΡΤΑ: Μπίτσικ, Μπράμπετς, Καντέραμπεκ, Χόλεκ, Ναμοϊνεσου, Βάτσα (79' Μάρετσεκ), Ματεγιόφσκι, Ντόκαλ (72' Βάτσεκ), Κρέιτσι, Κονατέ, Λάφατα (89' Μπεντνάρ)

ΣΛΟΒΑΝ: Περνίς, Νινάι, Τσικός, Μπαγκαγιόκο, Κόλτσακ, Γκρεντέλ (82' Στέφανικ), Ζόφτσακ, Μιλίνκοβιτς, Λάσικ, Κούμπικ (73' Βίτεκ), Πελτιέ (46' Σουμά).

ΝΑΠΟΛΙ-ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ: 3-0
Γήπεδο: Σαν Πάολο

Κεφάλι αναφορικά με την πρόκριση πήρε η Νάπολι που κέρδισε με 3-0 τη Γιουνγκ Μπόις.

Η Νάπολι ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους και στις καθυστερήσεις ο Ντε Γκουζμάν έκανε το 1-0.

Η Νάπολι πίεσε και στην επανάληψη και στο 65' και πάλι ο Ντε Γκουζμάν έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ντε Γκουζμάν με το 3ο του γκολ στο 83ο λεπτό.

ΝΑΠΟΛΙ: Ράφαελ, Ενρίκε, Μπρίτος (38' Γκουλάμ), Κουλιμπαλί, Ντε Γκουζμάν, Μέρτενς, Μέστο, Γκαργκάνο, Ινλέρ, Ινσίνιε (73' Καγιεχόν), Σαπάτα (79' Ιγκουαίν).

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ: Μβογκό, Βίλοτιτς, Φον Μπέργκεν, Ροσά, Χαντεργκιονάι, Μπερτόνε, Στέφεν, Γκάγιτς (60' Κούμπο), Νουτσόλο (60' Νικσί), Σανόγκο, Ορό (68' Αφούμ).