ΟΣΦΠ - Κάχα Λαμποράλ 85-81

Εστω και δύσκολα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νικηφόρα την υπεράσπιση του τίτλου του, καθώς επικράτησε με 85-81 της Κάχα Λαμποράλ στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα. Οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν με 11 πόντους στο ημίχρονο (48-37), όμως ο Λάμπε έβαλε τους Βάσκους ξανά στο παιχνίδι στην επανάληψη. Κορυφαίος των νικητών ο Γιώργος Πρίντεζης με 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Σπανούλης και Περπέρογλου με 16 και 14 αντίστοιχα. Από τους φιλοξενούμενους, ο Μασιέ Λάμπε πέτυχε 18 πόντους.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό

να διατηρεί ένα σταθερό προβάδισμα, ωστόσο η Κάχα Λαμποράλ με τους Νοτσιόνι και Σαν Εμετέριο έμενε κοντά στους "ερυθρόλευκους". Οι Βάσκοι "χτυπούσαν" κοντά στο καλάθι και κατάφεραν να πλησιάσουν, αλλά και να πάρουν προβάσισμα πέντε πόντων (23-18), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ύστερα από καλάθι του Καμπέθας.

Ο ίδιος παίκτης με τρίποντο έφερε τη διαφορά στους οχτώ πόντους υπέρ των φιλοξενούμενων (28-20 στο 11'), όμως σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός αντεπιτέθηκε και μέσα σε πέντε λεπτά έδειξε στην Κάχα ότι αγωνίζεται με τον πρωταθλητή Ευρώπης. Οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 16-1 με μπροστάρη τον Γιώργο Πρίντεζη και να περάσουν μπροστά με 36-29.

Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς δεν τα παράτησαν και πλησίασαν ξανά στον πόντο ύστερα από τρίποντο Νοτσιόνι (38-37). Οι Σπανούλης και Περπέρογλου όμως είχαν τις λύσεις από τα 6μ.75 και με ένα 10-0 σερί ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (48-37).

Η καλή επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων δεν συνεχίστηκε και η Κάχα Λαμποράλ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει με καλάθι και φάουλ του Ολεσον (51-46), μόλις κάτι παραπάνω από ένα λεπτό μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Οι Βάσκοι συνέχισαν να επιτίθενται κοντά στο καλάθι και ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει λύση στο μαρκάρισμα του Λάμπε, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε σε 54-54 στο 25'.

Ο Περπέρογλου έδωσε με τρίποντο τονωτική ένεση τστον Ολυμπιακό (57-54), όμως ο Πολωνός έμοιαζε ασταμάτητος και συνέχισε να σκοράρει βάζοντας μπροστά την Κάχα με 61-57 στο 27'. Η περιφέρεια του Ολυμπιακού όμως έμενε "καυτή" και ο Ολυμπιακός απάντησε με τρίποντα του Πρίντεζη στους Βάσκους, περνώντας μπροστά με ένα πόντο (65-64), προβάδισμα με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους (66-65) ύστερα από δύο βολές του Νεμάνια Μπιέλιτσα.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσονται στο σκορ όμως το προβάδισμα πέρασε σε "ερυθρόλευκα" χέρια ύστερα από καλάθια των Ντόρσεϊ και Σπανούλη (71-68 στο 32'), για να μεγαλώσει ακόμα περισσότερο τέσσερα λεπτά αργότερα (77-72) με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Χάινς. Ο Ολυμπιακός έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι και οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Αντιτς έκαναν ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα, καθώς οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέβασαν τη διαφορά στους 9 (82-73), 97'' δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Το φινάλε ωστόσο θα ήταν αγχωτικό αφού οι Βάσκοι με πέντε γρήγορους πόντους οι Βάσκοι έκαναν το 82-78 μέσα σε ένα λεπτό. Ο Σλούκας ευστόχησε σε ένα μεγάλο τρίποντο στ