Πρεμιέρα με νίκη ο Ολυμπιακός, δύσκολα την Κάχα στο ΣΕΦ

Ποδαρικό με το δεξί έκανε ο Ολυμπιακός στη νέα Euroleague, επικρατώντας 85-81 της Κάχα Λαμποράλ στο ΣΕΦ. Μπροστά σε περίπου 8.000 οπαδούς τους, οι πρωταθλητές Ευρώπης άνοιξαν λογαριασμό στη διοργάνωση, έχοντας όμως πολλά πάνω - κάτω στην απόδοσή τους.Πρίντεζης, Σπανούλης
και Πρίντεζης τράβηξαν το κουπί στην επίθεση, ενώ στα κρίσιμα "μίλησε" ο Αντιτς.Τα πάνω - κάτω στην απόδοση, φαινόμενο απόλυτα λογικό αν αναλογιστεί κανείς ότι ουσιαστικά ο Ολυμπιακός τώρα ξεκινά τη σεζόν, έκαναν την εμφάνισή τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Ο ενθουσιασμός των πρώτων λεπτών, που αποτυπώθηκε σε δύο καρφώματα του Ντόρσεϊ, αλλά και στο... ταμπλό (14-9)... μετατράπηκε σε αδυναμία των ερυθρολεύκων να περιορίσουν τους βάσκους στην άμυνα. Ενδεικτικό το γεγονός ότι το 10λεπτό ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ 14-4 υπέρ της Κάχα,η οποία βρέθηκε στο +5 (23-18).Το προβάδισμα των βάκων έφτασε έως το +8 στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, ωστόσο η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και εντυπωσιακή. Με Πρίντεζη και Περπέρογλου να αναλαμβάνουν δράση στην επίθεση, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα όχι απλώς και μόνο κάλυψε αυτό το -8, αλλά πήγε στα αποδυτήρια με... αέρα 11 πόντων (48-37).Η σωστή διαχείριση του -σημαντικού- +11, πάντως, δεν ήρθε ποτέ. Οταν, εξάλλου, δέχεσαι παρά έναν 30 πόντους σε μια περιόδο, γίνεται αντιληπτό ότι δεν είναι δυνατόν να συντηρήσεις το προβάδισμα. Ο Λάμπε, ακόμα κι όταν χρειάστηκε να τραβηχτεί μακριά από το πεδίο δράσης του, έκανε εξαιρετικά τη δουλειά του. Ο Σαν Εμετέριο το ίδιο και η Κάχα βρέθηκε από το -11 στο +1 στο τέλος του δεκαλέπτου!Τα... μαύρα σύννεφα είχαν κάνει την εμφάνιση τους στο ΣΕΦ, ωστόσο από τα μισά της τέταρτης περιόδου κι έπειτα άρχισαν σιγά - σιγά να... διαλύονται. Αντιτς, Χάινς και (πρωτίστως) η άμυνα έδωσαν στον Ολυμπιακό τις λύσεις και μαζί ένα σημαντικό προβάδισμα (+9) δύο λεπτά πριν από το φινάλε. Η Κάχα το πάλεψε όσο πήγαινε, μείωσε ακόμα και στους 4 πόντους και παρά τα... δώρα των Χάινς και Περπέρογλου, η νίκη έμινε σε ερυθρόλευκα χέρια.