Στο 1-1 Ηρακλής και Απόλλων Σμύρνης

Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πέτυχαν Ηρακλής και Απόλλων Σμύρνης στο φιλικό που έγινε (13/10) στο Καυτανζόγλειο.
Ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Στο 1’ ο Κλέιτον, εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων έκανε το 1-0.
Ο Απόλλων ισοφάρισε στο 63’ με τον Μάντζιο που, αντίστοιχα, εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας των γηπεδούχων και έκανε
το 1-1.
Το παιχνίδι ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία για τους δύο προπονητές να βγάλουν συμπεράσματα. Αλέκος Βοσνιάδης και Γιάννης Ματζουράκης έκαναν αρκετές δοκιμές και επί της ουσίας χρησιμοποίησαν δύο διαφορετικές 11άδες (συν ακόμη κάποιες… αλλαγές) στα ημίχρονα.
Ηταν ένα φιλικό που βοήθησε και τους δύο να διατηρηθούν σε αγωνιστικό ρυθμό, τον Απόλλωνα εν όψει του εντός έδρας παιχνιδιού με την ΑΕΚ (20/10, 19:00) για την 7η αγωνιστική της Α’ Εθνικής και τον Ηρακλή εν όψει της πρεμιέρας τους Πρωταθλήματος της Football League το διήμερο (μένει να καθοριστεί επακριβώς το πρόγραμμα με τις μέρες και τις ώρες των αγώνων, 27-28 Οκτωβρίου.
Οι συνθέσεις:
ΗΡΑΚΛΗΣ, στο α’ μέρος: Αμπάρης, Κουτρομάνος (34΄ Γιαννίτσης), Χιντζίδης, Ζιαμπάρης, Κούσας, Μουμίν, Παναγιωτούδης, Πασάς, Ντούνης, Κλέιτον, Χασομέρης.
ΗΡΑΚΛΗΣ στο β’ μέρος: Γρηγοριάδης, Χιντζίδης (72’ Κανακούδης), Γιαννίτσης, Κούσας (72’ Κασναφέρης), Κουκόλης, Καλτσάς, Παναγιωτούδης (72’ Κωστούλας), Πτηνόπουλος, Γεωργίου, Ρόβας, Μένδρινος.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ στο α’ μέρος: Βάσιτς, Λούκιτς, Τζανετόπουλος, Γκονζάλες, Γκίνο, Αλμέιδα, Ντεφεντέρικο, Ακόστα (42΄ Βάρκας), Σικαμπάλα, Μπορίς.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ στο β’ μέρος: Αστράς, Κύργιας, Βαφέας, Κοντοές, Οριχουέλα, Τριάδης, Κονέ, Μπεντινέλι, Μάντζιος, Ντουρσό, Στάθης.