Χρύσωσε το χάπι η Σερβία

Η Σερβία μπορεί να ηττήθηκε μόνο μία φορά στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο, όμως αυτό ήταν αρκετό για να την στείλει στην 5η θέση. Νίκη με 90-81 επί της Τσεχίας για την ομάδα του απολαυστικού Μπογκντάνοβιτς (31π, 7/12 τρίποντα).

Οι Τσέχοι ήταν αυτοί που έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα των αντιπάλων τους στο πρώτο ημίχρονο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +9 (41-50), όμως η κατάσταση άλλαξε άρδην στο δεύτερο μέρος, και ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο.

Σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έτρεξε επιμέρους σκορ 28-12, ανέτρεψε το -9 σε +7 και έβαλε τις βάσεις
για τη νίκη. Πολύ καλός για τους νικητές ήταν και ο Στέφαν Γιόβιτς με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Στην άλλη πλευρά, η Τσεχία πανηγυρίζει ένα εξαιρετικό πλασάρισμα στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο. Το αστέρι της, Τόμας Σατοράνσκι, είχε 13 πόντους και 6 ασίστ, ο Πέτερκα πρόσθεσε 14, ο Μπάλβιν έκανε νταμπλ νταμπλ με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και ο Άουντα πρόσθεσε 16 πόντους.