Απόλλων-ΠΑΟΚ 54-67: Οι νέοι σαν παλιοί (pic, vids)

«Κακοποίηση” του μπάσκετ στην Πάτρα και στο παιχνίδι Απόλλων-ΠΑΟΚ, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν 26 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 32 οι φιλοξενούμενοι, ενώ στο δεύτερο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στην νίκη (67-54) και ταλαιπώρησε όσους το παρακολούθησαν. Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες και εκτός έδρας για

την 7η αγωνιστική της Basket League, μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό, ενώ ο Απόλλων στο ντεμπούτο του προπονητή του Δελέγκου, παρέμεινε σε κρίση και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, μετά την νίκη της πρεμιέρας.

Η ομάδα της Πάτρας αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Τι Τζέι Σταρκς, ενώ ο ΠΑΟΚ ήταν οριακά καλύτερος από τον Απόλλωνα στο ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα (36%-42%) στο τέλος του α’ ημιχρόνου.

Ο Απόλλων έβαλε… δύσκολα στον ΠΑΟΚ και δεν του επέτρεψε να ξεφύγει στο σκορ για την 3η περίοδο (44-47), αλλά ο Κένταλ Σμιθ ανέλαβε πρωτοβουλίες για την ομάδα του Τακιανού, συνεχίζοντας ένα σερί που άρχισε στο τέλος της τρίτης περιόδου, φτάνοντας σε διψήφιο αριθμό πόντων και οδηγώντας την ομάδα του στο +8 (46-54 στο 33’) και λίγο μετά με τον έτερο νεοφερμένο Τζάστιν Άλστον σταθερά καλό, η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της (50-60 στο 35’). Ο Απόλλων δεν είχε τρόπο… επιστροφής