Στο στόχαστρο της Νιουκάστλ ο Σάμαρης – Σκόραρε ο Μύγας, πρωταθλητές Ζέκα, Βούρος

Το σίριαλ με το μέλλον της καριέρας του Ανδρέα Σάμαρη καλά κρατεί, και σύμφωνα με τη «Record», το Σάββατο (4/5) βρέθηκαν στο «Ντα Λουζ» άνθρωποι της Νιούκαστλ, προκειμένου να παρακολουθήσουν τον διεθνή μέσο να αγωνίζεται (βασικός έγινε αλλαγή στο 61′) με την Μπενφίκα απέναντι στην Πορτιμονένσε (5-1). Από τα υπόλοιπα ελληνόπουλο που παίζουν στο εξωτερικό, σκόραρε ο Μύγας, πρωταθλητές αναδείχθηκλαν οι Ζέκα, Βούρος, σήκωσε Κύπελλο με τον Άγιαξ ο Λάμπρου.

Για τον Ανδρέα Σάμαρη, η συγκεκριμένη εφημερίδα αναφέρει ότι οι «ανθρακωρύχοι» επιμένουν για την απόκτηση

του, χαρακτηρίζοντας μάλιστα την περίπτωσή του ελκυστική, αφού σε λίγες εβδομάδες τελειώνει το συμβόλαιό του με τους «αετούς της Λισαβόνας» και δεν τα έχει βρει για νέο.

Benfica – Gomes da Silva e a renovação de Samaris: «Só temos 800 mil euros para um jogador destes?» https://t.co/VdKjYV4nOS

— Diário Record (@Record_Portugal) 6 Μαΐου 2019

«Οι Βρετανοί είναι έτοιμοι να του προσφέρουν μεγαλύτερο μισθό από την Μπενφίκα», αναφέρεται χαρακτηριστικά, σημειώνοντας ότι ο πρόεδρος της πορτογαλικής ομάδας, Λουίς Φιλίπε Βιέιρα του έχει προτείνει ένα εκατομμύριο ευρώ τη σεζόν.

Newcastle esteve na Luz a avaliar Samaris. pic.twitter.com/LsOvLcZqo1

— Transfer Benfica (@BenficaTransfer) 5 Μαΐου 2019

****

Ακόμη ένα γκολ με την φανέλα της Ζαγκλέμπιε Σοζνόβιακ, πέτυχε στο πολωνικό πρωτάθλημα, ο Γιώργος Μύγας. Αν και δεξιός οπισθοφύλακας, ο 24χρονος άσος προωθείται συχνά και δημιουργεί φάσεις στην αντίπαλη εστία. Στον εντός έδρας αγώνα με την Σλασκ ήταν και πάλι βασικός, όμως το γκολ που σημείωσε στο 89ο λεπτό, απλά διαμόρφωσε το τελικό σκορ και την νίκη μ 4-2 των φιλοξενούμενων.

Κατά τα λοιπά, το ποδοσφαιρικό τριήμερο που προηγήθηκε και πάντα σχετικά με τους έλληνες «λεγεωνάριους», ο Κάρλος Ζέκα αναδείχθηκε πρωταθλητής στην Δανία με την Κοπεγχάγη, ο Πραξιτέλης Βούρος στην Κύπρο με τον ΑΠΟΕΛ και ο Κωνσταντίνος Λάμπρου, κυπελλούχος Ολλανδίας με τον Άγιαξ.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Bunke på @ndoyedame14! Se 13 minutters highlights fra 3-2-sejren der sikrede os det 13. mesterskab på FCK.DK #fcklive

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη F.C. København (@fc_kobenhavn) στις 6 Μάι, 2019 στις 6:37 πμ PDT

Αναλυτικά η παρουσία των ελλήνων παικτών στα γήπεδα του κόσμου, έχει ως εξής, με βάση και το σχετικό θέμα που φιλοξένησε το ΑΠΕ-ΜΠΕ:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μπράϊτον. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής.
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Τσέλσι.

IΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τζένοα.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Νάπολι.
Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Κάλιαρι.
Δημήτρης Νικολάου (Εμπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Φιορεντίνα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής.
Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Σάλκε.
Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 57` από τον Εσβάϊν) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Χέρτα Βερολίνου.
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Ντόρτμουντ.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Σεβίλης.

ΓΑΛΛΙΑ
Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την νίκη με 4-0 στον τελικό κυπέλλου επί της Βίλεμ.
Μάριος Βρουσάϊ (Βίλεμ): Αντικατέστησε στο 62` τον Ντανκερλούϊ, στην ήττα με 4-0 από τον Αγιαξ στον τελικό κυπέλλου.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην ήττα με 4-0 στον τελικό κυπέλλου από τον Αγιαξ με 4-0.

ΚΥΠΡΟΣ
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια) : Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την ΑΕΛ Λεμσού.
Δημήτρης Κολοβός (Ομόνοια): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την ΑΕΛ Λεμεσού.
Λουκάς Βύντρα (Ομόνοια) : Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την ΑΕΛ Λεμεσού. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Πραξιτέλης Βούρος (ΑΠΟΕΛ) : Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί του Απόλλωνα Λεμεσού.
Σάββας Γκέντζογλου (ΑΠΟΕΛ): Εκτός αποστολής.

ΒΕΛΓΙΟ
Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ.
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σεντ Τρουϊντέν.
Χάρης Χαρίσης (Κορτράικ): Αντικατέστησε στο 87ο λεπτό τον Λεπουάν, στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπέβερεν.
Απόστολος Βέλλιος (Μπέβερεν): Εκτός αποστολής.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Γιάννης Μυστακίδης (Γκόρνικ Ζάμπρζε): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Βίσλα Κρακοβίας.
Γιώργος Μύγας (Ζαγκλέμπιε): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα της ομάδας του με 4-2 από την Σλάσκ. Στο 89ο λεπτό, διαμ΄ροφωσε το τελικό σκορ.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Σίριους.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 61` από τον Ζόνας) στην εντός έδρας νίκη με 5-1 επί της Πορτιμονένσε.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 5-1 επί της Πορτιμονένσε.
Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Εκτός αποστολής.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Κωνσταντίνος Δημητρίου (Βασιλεία): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Μπρόντμπι.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σεντ Πόλτεν.
Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Εκτός αποστολής.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Μπρεστ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μινσκ.