Τζέκο και έφυγε για... Champions League!

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε τη νίκη στο «Ίγουντ Παρκ» απέναντι στην Μπλάκμπερν με 1-0 χάρη στο παρθενικό γκολ του Εντίν Τζέκο στην Πρέμιερ Λιγκ και έκανε ακόμη ένα βήμα στην προσπάθεια για έξοδο στο Champions League.Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και έψαξαν για το γρήγορο γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε μόλις στο 3’, όταν
ο Σίλβα με πολύ ωραίο βολέ πάνω στην κίνηση από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ρόμπινσον. Οι «πολίτες» συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως όσο περνούσε η ώρα ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε, με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν άλλες φάσεις μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες της Σίτι αδυνατούσαν να βρουν ρυθμό και να πιέσουν για το γκολ. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι κρατούσαν με άνεση το μηδέν στην άμυνα, προσπάθησαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 51’, όταν η μπάλα κατέληξε άουτ μετά την προβολή του Όλσον. Όλα άλλαξαν από τη στιγμή που ο Τζέκο πέρασε στο παιχνίδι στο 72’ στη θέση του Άνταμ Τζόνσον, ο οποίος δεν έκανε αισθητή την παρουσία του στο παιχνίδι, και 2’ αργότερα κατάφερε να πετύχει το παρθενικό του γκολ στην Πρέμιερ Λγικ και να δώσει στην ομάδα του τη νίκη!

Οι «ρόβερς» δεν είχαν άλλη επιλογή από το να βγουν στην επίθεση για την ισοφάριση στη συνέχεια, το παιχνίδι άνοιξε, όμως και πάλι οι φάσεις ήταν λιγοστές, με τον Όλσον να απειλεί στις καθυστερήσεις με μακρινή εκτέλεση φάουλ. Η Σίτι πλησίασε την Άρσεναλ στους 5 βαθμούς, ενώ έχει παιχνίδι λιγότερο και πλέον η 3η θέση που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League είναι εφικτός στόχος, ενώ διατηρεί και διαφορά ασφαλείας 4 βαθμών από την 5η Τότεναμ. Από την άλλη πλευρά η Μπλάκμπερν θα συνεχίσει να μάχεται για την παραμονή της στην κατηγορία μέχρι το τέλος.