00:10 4/11/2011 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE 8ος ΟΜΙΛΟΣ- 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ-ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ: 2-2

Γήπεδο: Σεντ Άντριους

Μπέρνιγχαμ και Μπριζ μοιράζονται την κουρυφή στον 8ο όμιλο μετά την μεταξύ τους ισοπαλία( 2-2). Δυναμικά μπήκε στο παιχνίδι η Μπριζ καθώς με αιχμή τον Οντίζια και Ακπάλα απείλησε την αγγλική ομάδα. Στην συνέχεια η Μπέρνιγχαμ ισορρόπησε το παιχνίδι, χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει σοβαρά. Η Μπριζ κατάφερε να παγώσει τους γηπεδούχους στο 39΄με τον Μουνιέρ να σκοράρει μετά από εκπληκτική πάσα

του Βάσκεθ. Η Μπριζ δεν σταμάτησε εκεί, πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 44' με τον Ακπάλα δείχνοντας να καθαρίζει το παιχνίδι από το ημίχρονο. Η Μπέρνιγχαμ όμως μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με τον Μποσεζουρ στο 55' και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Το παιχνίδι στο 74' πήρε φωτιά καθώς ο Κίνγκ με πέναλτι έκανε το 2-2. Στην συνέχεια δεν άλλαξε τίποτα και το παιχνίδι έληξε με το 2-2

ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ: Ντόιλ,Μέρφι, Κάντγουελ, Ιμπάνιεζ,(Γουντ 66') Ν' Ντο,Μποσεζούρ (Μπερκ 66') Έλιοτ Φαχί Σπέκτορ Ρούνεϊ, Ζίγκιτς,( Κινγκ 66')

ΜΠΡΙΖ: Κούγιοβιτς, Ντονκ, Βαστεενκίστε , Οντίτζια, Ζίμλινγκ,, Ντιράρ, (Ραφαέλοφ 81') Ακπαλά Βάσκεθ,Βαν Άκερ, Βαν Γκισεκχεμ, Μουνιέρ

ΜΠΡΑΓΚΑ-ΜΑΡΙΜΠΟΡ: 5-1

Γήπεδο: Μουνισιπάλ

Στην πρώτη θέση του 8ου ομίλου πέρασε η Μπράγκα καθώς επικράτησε πολύ εύκολα της Μάριμπορ με 3-1. Με άγριες διαθέσεις ξεκίνησε η πορτογαλική ομάδα στο παιχνίδι καθώς πίεσε από τα πρώτα λεπτά και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 4' με τον Βραζιλιάνο Λίμα. Η Μπράγκα τελείωσε το παιχνίδι μόλις στο 7' καθώς ο Άλαν διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του με την Μάριμπορ να είναι σοκαρισμένη. Ο Έλντερσον σε ρυθμούς προπόνησης στο 38' έγραψε το 3-0, με το δεύτερο ημίχρονο να είναι τυπικού χαρακτήρα. Το μόνο που κατάφερε η Μάριμπορ είναι να μειώσει σε 3-1 με τον Βολάς στο 62' πριν η Μπράγκα πετύχει και τέταρτο γκολ με τον Βινίσιους στο 85'. Το τελικό 5-1 το έκανε ο Μεριντα μέσα αποθέωση, στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

ΜΠΡΑΓΚΑ: Κιμ, Μπαϊάνο, Έβερτον, Βινίσιους,(Σαλίνο 65') Έλντερσον,(Σέζαρ 78') Ντζαλμά, Μονσορό , Ούγκο Βιάνα, Μπαρμπόσα , Λίμα, Άλαν.

ΜΑΡΙΜΠΟΡ: Χαντάνοβιτς, Μίλερ,Ρασεβιτς,Άρχους(Σιβάνοβιτς 63') Τραϊκόφσκι,(Φιλίποβιτς 80') Μενγκά, Λέζλια, Μέρτελι, Ιμπραϊμι,(Ταβάρες 65') Μπέριτς, Βόλας