00:01 4/11/2011 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE 12ος ΟΜΙΛΟΣ- 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΆΝΤΕΡΛΕΧΤ-ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ: 3-0
Γήπεδο: Κονστάντ Βάντεν Στοκ
Άνετη νίκη με 2-0 πέτυχε η Άντερλεχτ και βρίσκεται από σήμερα στην επόμενη φάση. Οι Βέλγοι είναι η μοναδική ομάδα που έχει μέχρι τώρα το απόλυτο.
Απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα η Άντερλεχτ στο πρώτο μέρος. Οι Βέλγοι έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες ενώ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 23ο λεπτό. Ο Σουάρες τροφοδότησε τον Ζιλέ, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει τον

Κάβλινα.
Το έργο της Στουρμ έγινε ακόμη πιο δύσκολο στο 59ο λεπτό, καθώς ο Φελντχόφερ είδε 2η κίτρινη και αποβλήθηκε, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Η Άντερλεχτ έκανε το 2-0 στο 74ο λεπτό με πανέμορφη κεφαλιά ψαράκι του Σουάρες, ενώ ο Ντε Σούτερ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 3-0.
ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Σαφάρι, Γιουχάζ, Βασιλέφσκι, Ζιλέ (77' Καμπασέλε), Κουγιάτ, Μάρετσεκ, Κλιέσταν, Κανεσίν (66' Μπαντιμπάγκα), Σουάρες, Γιοβάνοβιτς (70' Ντε Σούτερ).
ΣΤΟΥΡΜ: Κάβλινα, Φελντχόφερ, Ντούντιτς, Εχράινριχ, Βέμπερ, Χελζλ (8' Βολφ), Μπούκβα, Κοχ, Κλεμ, Σάμπιτς (79' Χάας), Κίεναστ (60' Πίρτσερ).