00:01 27/3/2014 - Πηγή: AEK365

ΣΚΩΤΙΑ ΠΡΕΜΙΕΡ-31η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Πάτρικ Θιλστ Σέλτικ: 1-5
(85' Έλιοτ - 4' και 90' Στόουκς, 49' Χέντερσον, 53' Γιόχανσεν)

Πρωταθλήτρια Σκωτίας στέφθηκε η Σέλτικ με 7 αγωνιστικές να απομένουν, έπειτα από τη νίκη της με 5-1 επί της Πάτρικ Θισλ μέσα στο "Φίρπαρκ", ενώ οι Αμπερντίν και Μάδεργουελ έχουν ακόμη 8 ματς να δώσουν, αλλά και πάλι δεν μπορούν να καλύψουν την διαφορά των 26 και 27 βαθμών, αντίστοιχα.

Αυτό είναι το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα για τους "καθολικούς",

έπειτα από τα τρία συνεχόμενα της Ρέιντζερς.

Όσον αφορά συνολικά στις κατακτήσεις, η Σέλτικ έχει πλέον 45' και η Ρέιντζερς έχει 54.

Η Σέλτικ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Στόουκς, ενώ στο 49' ο Χέντερσον έκανε το 2-0 και στο 53' ο Γιόχανσεν έγραψε το 3-0. Η Πάτρικ Θιλστ μείωσε με τον Έλιοτ στο 85', αλλά οι Στόουκς (90+1') και Κόμονς (90+3') έκαναν το 5-1.

Νταντί Γ.-Ινβερνές: 2-1
(Γκολντ 49', 76' Ντόου-81' Πόλγουορθ)

Σημαντική νίκη με 2-1 πέτυχε η Νταντί επί της Ινβερνές.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 49ο λεπτό με τον Γκολντ κι έκαναν το 2-0 με τον Ντόου στο 75'. Η Ινβερνές μείωσε με τον Πόλγουορθ στο 81'.