«Κατεβάζει ρολά» ο Βαλντές

08:15 2/11/2011 - Πηγή: AEK365

Στο 17ο λεπτό, ο Βίκτορ Βαλντές νίκησε σε τετ-α-τετ τον παίκτη της Βικτόρια Πλζεν με τον τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα να πανηγυρίζει έξαλλα. Ο λόγος δεν είναι άλλος από το γεγονός ότι με την συμπλήρωση 38 λεπτών παιχνιδιού ο Ισπανός πορτιέρο κατέρριψε την επίδοση του Μιγκέλ Ρέινα ο οποίος την σεζόν 1972-73 είχε κρατήσει ανέπαφη την εστία της Μπαρτσελόνα για 824 λεπτά.

Πλέον αυτό το ρεκόρ καταρρίφθηκε με τον Βίκτορ Βαλντές, μετά και το 4-0, να μην δέχεται γκολ στα τελευταία 876 αγωνιστικά λεπτά. Η τελευταία φορά που είδε τηνε στία του να παραβιάζεται ήταν στον αγώνα με την Βαλένθια στις 21 Σεπτεμβρίου (2-2). Από εκείνη την στιγμή σε εννέα παιχνίδια, έξι για το πρωτάθλημα και τρία για το Τσάμπιονς Λιγκ, ο Βίκτορ Βαλντές είναι ανίκητος κάτω από τα δοκάρια της Πρωταθλήτριας Ευρώπης.