EREDIVISIE-18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αϊντχόφεν-Ντεν Χάαγκ: 2-0
(Λοκάντια 33' πεν., 41')

Εύκολη νίκη με 2-0 για την Αϊντχόφεν επί της Ντεν Χάαγκ.

Και τα δύο γκολ του αγώνα πέτυχε ο Λοκάντια, το πρώτο με πέναλτι στο 33ο λεπτό και το άλλο στο 41'.

Ρόντα-Άγιαξ: 1-2
(Νταϊκχούιζεν 34'-Ρίντεβαλντ 88', 90+2')

Ψυχή πρωταθλητή έδειξε ο Άγιαξ, που έχανε από τη Ρόντα ως το 88ο λεπτό και τελικά πήρε τη νίκη με 2-1 και έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τη Φίτεσε.

Η Ρόντα αιφνιδίασε τον Άγιαξ καθώς άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό με τον Νταϊκουχούιζεν, αλλά στ 88' ο Ρίντεβαλντ έφερε στα ίσα τα ματς. Τη μεγάλη νίκη στον Αίαντας έδωσε στις καθυστερήσεις ο ίδιος παίκτης με όμορφο γκολ.

Γκρόνινγκεν-Ναϊμένγκεν: 5-2
(Ντε Λέουβ 15', 49', 70', Κόστιτς 24', Φαν Έιντεν 27' αυτ.-Χεμλάιν 57', Γιαχανμπακάς 63')

Γκολ και θέαμα στο ματς της Γκρόνινγκεν με τη Ναϊμένγκεν, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 5-2.

Η Γκρόνινγκεν άνοιξε το σκορ με τον Ντε Λέουβ στο 15ο λεπτό, ενώ στο 24' ο Κόσιτς έκανε το 2-0. Στο 27' ο Φαν Έιντεν με αυτογκόλ έκανε το 3-0 για τους γηπεδούχους, ενώ ο Ντε Λέουβ έγραψε το 4-0 στο 49'. Η Ναϊμένγκεν μείωσε με τον Χαμλάιν στο 57ο λεπτό κι έκανε το 4-2 στο 63' με τον Γιαχανμπακάς. Το 5-2 για την Γκρόνινγκεν έγραψε στο 70' ο Ντε Λέουβ που έκανε και χατ τρικ.

Γκόου Αχέντ Ιγκλς-Ουτρέχτη: 2-1
(Ριστντάικ 14', Φαν ντερ Λίντνεν 74' πεν.-Μπέντιεκ 4')

Σημαντική νίκη με 2-1 πέτυχε η Γκόου Αχέντ Ιγκλς επί της Ουτρέχτης.

Μόλις στο 4ο λεπτό η Ουτρέχτη άνοιξε το σκορ με τον Μπέντιεκ, αλλά στο 14' ο Ρισντάικ έκανε το 1-1. Τη νίκη στους γηπεδούχους έδωσε ο Φαν ντερ Λίντεν με πέναλτι στο 74ο λεπτό.