Ισοπεδωτική και Πρωταθλήτρια Χειμώνα η ΑΕΚ

15:28 22/12/2013 - Πηγή: AEK365

Η ΑΕΚ ήταν ισοπεδωτική, δεν άφησε κανένα περιθώριο και συνέχισε με νίκη στο Πρωτάθλημα της Α1 χάντμπολ. Συγκεκριμένα, η Ένωση επικράτησε με 45-23 του Φοίβου Συκεών στο κλειστό γήπεδο της Κυψέλης κι έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, παίρνοντας παράλληλα τον άτυπο τίτλο της Πρωταθλήτριας Χειμώνα.

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με όρεξη και πάθος και κατάφερε στα πρώτα λεπτά να προηγείται ακόμα και με τέσσερα

γκολ (4-0). Κάπου εκεί ο Φοίβος αντέδρασε και με ένα σερί έφτασε να μειώσει στο γκολ (5-4), αλλά χωρίς η Ένωση να αγχωθεί. Έτσι, ανέβασε την απόδοσή της, ήταν εξαιρετικά εύστοχη στις αντεπιθέσεις, με αποτέλεσμα να... χτίσει μια διαφορά 10 γκολ (17-7) και να μπει στα αποδυτήρια με το 23-9.
Και στο δεύτερο ημίχρονο και παρά τις αλλαγές, που έκανε ο Γιάννης Αρβανίτης, ώστε να πάρουν χρόνο συμμετοχής και οι νέοι παίκτες, η ΑΕΚ δεν σταμάτησε να διατηρεί έναν εξαιρετικό ρυθμό. Η Ένωση, λοιπόν με επίθεση... φωτιά και καλή άμυνα κρατούσε με άνεση το προβάδισμα της (32-15) και συνέχισε στους ίδιος ρυθμούς. Έτσι, το τελικό 45-23 δεν αφήνει περιθώρια έκπληξης και δίνει στην ΑΕΚ τον τίτλο της Πρωταθλήτριας Χειμώνα.

Τα πεντάλεπτα: 5-2,6-4,10-4,16-7, 18-8, 23-9, 27-13, 32-15, 35-16, 39-18, 43-20, 45-23.

ΑΕΚ: Μπακαούκας , Κουμαραδέλης, Γεωργιάδης, Γιαννόπουλος , Οικονόμου, Ζούγιοβιτς, Νικολαϊδης , Τσακνής, Συγγάρης, Σανίκης, Αλβανός, Τσαούσης, Παπαδιονυσίου , Τσιλιμπάρης, Παπαδόπουλος, Χερουβείμ.

ΦΟΙΒΟΣ: Κότσιφας, Παπαγεωργίου, Μέτσης, Παρπούλας, Μπαλαμός, Αποστολίδης, Χατζηαγαπίου, Ιωαννίδης , Σαουλίδης, Τσαμεσίδης, Χατζηβακαλέλης, Ανδρεαδάκης, Καβουσανάκης, Καφαντάρης , Τσιντίδης , Λιόλιος.