Τρία σερί οι Τζετς

Για πρώτη φορά, έπειτα από την «επανίδρυση» τους, οι Ουίνιπεγκ Τζετς συμπλήρωσαν τρεις διαδοχικές νίκες, αφού επικράτησαν των Φιλαδέλφεια Φλάιερς με 6-4.

Το συγκεκριμένο ματς έγινε μεσημεριανή ώρα στην πόλη του Καναδά και άνοιξε το «πλούσιο» αποψινό πρόγραμμα του NHL. O Bryan Little πέτυχε δύο γκολ στα πρώτα επτά

λεπτά και σε συνδυασμό με ένα του Andrew Ladd οι γηπεδούχοι δημιούργησαν γρήγορα προβάδισμα με 3-0. Ωστόσο, ο Scott Hartnell μείωσε σε 3-1, σκορ με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος.

Στην δεύτερη, οι Jim Slater και Dustin Byguglien έδειξαν πως «καθάρισαν» το ματς εκτοξεύοντας το σκορ στο 5-1 με shorthanded και power play γκολ, αντίστοιχα, αλλά οι φιλόδοξοι Φλάιερς είχαν άλλη... άποψη.

Αρχικά, πριν την λήξη της περιόδου, ο Hartnell μείωσε πάλι, αυτήν την φορά σε 5-2, ενώ ο Matt Read, με δύο τέρματα στο τρίτο εικοσάλεπτο, διαμόρφωσε το 5-4! Εν τέλει, ο Nik Antropov πέτυχε το 6-4 σε ανυπεράσπιστη εστία και πρόσφερε τους δύο βαθμούς στους Τζετς.

Με αυτούς βρέθηκαν στους 19 βαθμούς και άφησαν τους πρωτοπόρους της ανατολικής περιφέρειας στους 25.