Ενα ματς μακριά από την στέψη… (vid)

Η Τσέλσι με ανατροπή έκοψε το νικηφόρο σερί της Λέστερ και μετά το 1-3 περιμένει την Κρίσταλ Πάλας στο Stamford Dridge για φιέστα τίτλου.Οι Μπλε μπήκαν στο εκτός έδρας ματς με σκοπό να παίξουν επιθετικά και να το καθαρίσουν, όμως παρότι βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο στην επανάληψη έδειξαν εντελώς άλλο πρόσωπο και μπορούν να γιορτάζουν. Η ομάδα του Μουρίνιο βρίσκεται στο +13 από την Αρσεναλ και περιμένει την επόμενη αγωνιστική στην έδρα της την Κρίσταλ Πάλας για
να κάνει το πάρτι για την 4η Premier League της ιστορίας της (5ο πρωτάθλημα). Το γκολ με το οποίο οι Λονδρέζοι πήραν το προβάδισμα πέτυχε ο Τζον Τέρι, έφτασε τα 38 στην κατηγορία και έπιασε στην πρώτη θέση των αμυντικών-σκόρερ ever τον Ανσγουορθ. Η Λέστερ έδειξε πολύ καλό πρόσωπο σε μεγάλα κομμάτια του ματς αλλά το νικηφόρο σερί των 4 αγώνων έλαβε τέλος.Κάτω από δυνατή βροχή ξεκίνησε το ματς και η ομάδα του Μουρίνιο δεν άργησε να δείξει ποια είναι η ποιοτική ομάδα στο τερέν. Οι Μπλε είχαν κυκλοφορία όμως στο 12’ τη γλίτωσαν φτηνά αφού ο Ουγιόα δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ και να βρεθεί μόνος απέναντι στον Τσεχ και τρία λεπτά αργότερο Γουίλιαν έφυγε ωραία στην κόντρα και έδωσε στον Ντρογκμπά αλλά ο Ιβοριανός δεν σούταρε καλά. Οι γηπεδούχοι είχαν διπλό χτύπημα ατυχίας στο πρώτο μέρος με τον Κινγκ να τραυματίζεται στο 18’ και να αποχωρεί (Τζέιμς) και το ίδιο να παθαίνει ο Χουτ στο 23’ (Ντε Λαέτ). Μετά το 25’ ήταν σαφές ότι η Τσέλσι είναι το αφεντικό και προσπαθούσε με υπομονη να βρει τον διάδρομο για την εστία του Σμάιχελ.Ο Ντρογκμπά σούταρε άουτ στο 29’ και στο 41’ οι παίκτες του Πίρσον έριξαν τριπλή προειδοποιητική με τον Κοντσέσκι να αναγκάζει τον Τσεχ σε δύσκολη επέμβαση και στη συνέχεια Καμπιάσο και Ολμπράιτον να μην μπορούν στη συνέχεια. Ο τελευταίος πάντως την έκανε τη ζημιά στις καθυστερησεις του πρώτου μέρους και μετά το γύρισμα του Βάρντι από αριστερά και την αδράνεια στο κέντρο της άμυνας της Τσέλσι με πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-0.Δεν χρειάστηκε να περάσουν πολλά λεπτά στην επανάληψη για να γίνει κατανοητό ότι η Τσέλσι μπήκε για να γυρίσει το ματς. Ο Αζάρ έκανε ωραία δουλειά με τον Γουίλιαν στα δεξιά, ο Ιβάνοβιτς βγήκε ωραία και το γύρισμα του βρήκε τον Ντρογκμπά που τελείωσε τη φάση (1-1). Στο επόμενο λεπτό ο Ιβοριανός θα μπορούσε να έχει φέρει τούμπα το ματς μέσα σε ένα λεπτό αλλά το πλασέ του μετά την πάσα του Σεσκ έφυγε ψηλά. Στο 63’ ο Ντρογκμπά έχασε νέα ευκαιρία όταν ύστερα από νέα πάσα του Φάμπρεγας δεν βρήκε στόχο με διαγώνιο σουτ.Σε εκείνο το σημείο η Λέστερ κατάφερε να βγει από την άμυνα και να παίξει ξανά επιθετικά όμως πέρα από ένα καλό σουτ του Τζέιμς εκτός περιοχής δεν έκανε κάτι τρομερό. Αντίθετα οι Μπλε είχεν πιο πολλές στιγμές με Γουίλιαν (65’), Ραμίρες (78’) και στο 79’ έκαναν το 1-2 όταν μετά την κεφαλιά του Κέιχιλ ο Σμάιχελ απέκρουσε και ο Τέρι από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Το κερασάκι στην τούρτα της μεγάλης νίκης έβαλε στο 83’ ο Ραμίρες με πολύ ωραίο αριστερό σουτ έπειτα από μία ακόμα ασίστ φέτος από τον Φάμπρεγας (1-3).Λέστερ (Νάιτζελ Πίρσον): Σμάιχελ, Χουτ (23’ Ντε Λαέτ), Κοντσέσκι, Βασιλιέβσκι, Μόργκαν, Καμπιάσο, Κινγκ (18’ Τζέιμς), Ολμπράιτον, Ντρίνκγουοτερ, Βάρντι (77’ Μαχρέζ), Ουγιόα.Τσέλσι (Ζοσέ Μουρίνιο): Τσεχ, Τέρι, Κέιχιλ, Ιβάνοβιτς, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Ραμίρες, Φάμπρεγας (90’ Μίκελ), Γουίλιαν (84’ Ζουμά), Αζάρ (88’ Κουαδράδο), Ντρογκμπά.

Πηγή: gazzetta.gr