Η Γιούβε φιέστα, η Μίλαν... basta! (vid)

Με διπλό Τέβες η Γιουβέντους νίκησε 3-2 την Φιορεντίνα και θέλει ένα βαθμό για τον τίτλο, την ώρα που η Μίλαν έχανε και από την Τζένοα (1-3) και έμενε 10η...Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι ευχήθηκε να πανηγυρίσει από το βράδυ της Τετάρτης το scudetto αλλά αυτό δεν ήταν στο χέρι του... Η Γιουβέντους ήθελε νίκη επί της Φιορεντίνα και γκέλα της Λάτσιο κόντρα στην Πάρμα, σενάριο που «εγκαταλείφθηκε» από νωρίς αφού οι Λατσιάλι έκαναν το καθήκον τους. Αυτό έκανε και ο Κάρλος Τέβες, ο οποίος πέτυχε άλλα δύο γκολ και έφτασε στα 20 στο
πρωτάθλημα (28 συνολικά στη σεζόν), οδηγώντας στη νίκη (3-2) τους Μπιανκονέρι, που θέλουν... ένα βαθμό στις πέντε αγωνιστικές που απομένουν για να πανηγυρίσουν τον τέταρτο σερί τίτλο!Το ματς άρχισε με τις δύο ομάδες να μη δείχνουν διάθεση να δώσουν γρήγορο ρυθμό, με την πρώτη φάση να έρχεται στο 19' και να είναι για τη Γιουβέντους. Ο Γιορέντε πήρε την μπάλα με πλάτη στην εστία και γύρισε ωραία αλλά δεν σούταρε όπως θα ήθελε, με τον Νέτο να μπλοκάρει. Ο Ισπανός ζήτησε πέναλτι για τράβηγμα του Ροντρίγκες αλλά αυτή που πήγε στην άσπρη βούλα ήταν η Φιορεντίνα στο 33', μετά το μαρκάρισμα του Πίρλο στον Χοακίν.Ο Ροντρίγκες ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 0-1 αλλά αυτό δεν έμεινε για πολύ... Στο 36' ο διαιτητής καταλόγισε φάουλ, που δεν φάνηκε να υπάρχει, του Νέτο στον Στουράρο πλάγια εκτός περιοχής, ο Πίρλο γέμισε και ο Γιορέντε με κεφαλιά ισοφάρισε (1-1). Οι Μπιανκονέρι «απείλησαν» να ανατρέψουν πλήρως την κατάσταση αμέσως μετά, στο 38', αλλά ο Νέτο απέκρουσε την κεφαλιά του Εβρά μετά το κόρνερ του Πίρλο και στο 45' τελικά έγινε το 2-1 για τους Τορινέζους με τον Τέβες, ο οποίος... κρέμασε τον Νέτο με κεφαλιά μετά την μπαλιά του Εβρά.Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι άφησαν την μπάλα στη Φιορεντίνα και έδειχναν να έχουν ως στόχο να κουραστούν όσο το δυνατόν λιγότερο, με τον Αλέγκρι να αρχίζει από νωρίς τις αλλαγές (στο 55' ο Βιδάλ αντί του Πίρλο). Η Γιουβέντους, είναι η αλήθεια, δεν επέτρεψε στη Φιορεντίνα να γίνει απειλητική αλλά στο 66' η ομάδα του Βιντσέντσο Μοντέλα βρήκε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει αφού ο Χοακίν κέρδισε και δεύτερο πέναλτι (από τον Κιελίνι αυτή τη φορά)! Την εκτέλεση ανέλαβε ξανά ο Ροντρίγκες αλλά αυτή τη φορά έστειλε την μπάλα... άουτ, για να τελειώσει το ματς λίγα λεπτά μετά: Στο 70' ο Μαρκίζιο έβγαλε την μπαλιά για τον Τέβες, αυτός μπήκε στην περιοχή από πλάγια και με διαγώνιο σουτ πέτυχε το δεύτερο του γκολ για το 3-1!Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έριξαν εντελώς τον ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι επίσης έδειχναν να έχουν αποδεχθεί την μοίρα τους και στο 90' ο Ιλιτσιτς είπε να εντυπωσιάσει, μειώνοντας στο τελικό 3-2 με τρομερή εκτέλεση φάουλ!

Ξέσπασε η ΛάτσιοΜετά την ισοπαλία με την Κιέβο, εκείνη που πλήρωσε το μάρμαρο ήταν η Πάρμα. Το σκορ ήταν ήδη στο 3-0 στο 16', με την Λάτσιο να φτάνει πολύ εύκολα στη νίκη με 4-0 και να παρεμένει στη δεύτερη θέση. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, με τον Μαρκέτι να σώζει τους γηπεδούχους, που στο 10' πήραν το προβάδισμα με την πρώτη τους ευκαιρία. Εκπληκτικό σουτ του Παρόλο, άγαλμα ο Μιράντε και 1-0. Στο 13' ήταν η σειρά του Κλόζε να σκοράρει από κοντά για το 2-0, ενώ στο 16' ο Καντράβα έκανε το 3-0 με άψογο πλασέ! Ό,τι έκαναν οι παίκτες του Πιόλι, τους έβγαινε, όμως στη συνέχεια κατέβασαν ρυθμό. Μετά από κάποιες μικροευκαιρίες, το 3-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο, με την εικόνα να μην αλλάζει στην επανάληψη. Λίγες οι φάσεις, καλύτερη ευκαιρία εκείνη με το μακρινό σουτ του Παλαντίνο και το τελικό 4-0 να έρχεται στο 81' με πλασέ του Κεϊτά μετά από ασίστ του Φελίπε Άντερσον.Μίλαν… BastaΤο γήπεδο σχεδόν άδειο. Στην πάλι Curva βρέθηκαν μόνο όσοι χρειάστηκαν για να σχηματίσουν και να περάσουν το μήνυμα. Basta έγραψαν με τα κορμιά τους οι οπαδοί της Μίλαν, λες και ήξεραν εκ των προτέρων ότι θα ακολουθούσε κάτι άσχημο και στο αγώνα. Λογικό εάν αναλογιστείς πως τα πηγαίνει αγωνιστικά φέτος η ομάδα. Και η Τζένοα λοιπόν δεν τους χαρίστηκε. Οι Γενοβέζοι άρπαξαν την ευκαιρία και πέρασαν από το «Σαν Σίρο» με το εμφατικό 3-1. Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη τους νίκη εκεί μέσα εδώ και 57 χρόνια και έτσι βρέθηκαν στο -1 από το όνειρο του Europa League.Αφού χρειάστηκαν δύο εξαιρετικές επεμβάσεις του Ντιέγο Λόπεθ σε Μπερτολάτσι και Νιάνγκ, ο πρώτος αφού έτρεξε σχεδόν το μισό τερέν, με υπέροχη ντρίπλα και πλασέ (37’) άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Επειτα από σούπερ ενέργεια του Ιάγο Φαλκέ, ο Τίνο Κόστα (49’) με πλασέ από το ύψος του πέναλτι τους έδωσε προβάδισμα ασφαλείας. Ο Μεξές με άπιαστη βολίδα εκτός περιοχής που κατέληξε στο δεξί παράθυρο (66’) μείωσε, αλλά λίγο αργότερα (72’) η αποβολή του Μενέζ ουσιαστικά σκότωσε τους Ροσονέρι. Και σα να μην έφταναν όλα αυτά, στην τελευταία στιγμή των καθυστερήσεων ο Ιάγο Φαλκέ με πέναλτι ολοκλήρωσε τα άσχημα για τους Μιλανέζους. Στο φινάλε οι οπαδοί που είχαν απομείνει στο γήπεδο, φώναζαν σύνθημα ότι θέλουν την ομάδα Νέων να παίξει στα επόμενα ματς!Νίκη... ανάσα η Ρόμα!Διπλό για... Τσάμπιονς Λιγκ η Ρόμα, η οποία επικράτησε 3-0 της Σασουόλο και βρέθηκε στο +3 από τη Νάπολι, ενώ παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από τη 2η Λάτσιο! Επειτα από ένα κακό σερί τριών αγώνων χωρίς τρίποντο, η ομάδα του Γκαρσία επέστρεψε στις επιτυχίες. Τοροσίδης και Μανωλάς αγωνίστηκαν σε όλο το 90λεπτο και είχαν θετική παρουσία. Ο Ντουμπία ξεκίνησε βασικός και φρόντισε να δικαιώσει την τεχνική ηγεσία, αφού μόλις στο 6' από ασίστ του Πιάνιτς πέτυχε το πρώτο του γκολ στη Serie A. Ο Κονσίλι έσωσε στο φάουλ του Πιάνιτς, αλλά στο 27' ο Φλορέντσι με εντυπωσιακό τέρμα πέτυχε το 2-0. Ζάζα και Μπιοντίνι πίεσαν με την είσοδό τους, αλλά ο Ντε Σάνκτις κράτησε την εστία του ανέπαφη. Ο Ναϊνγκολάν δεν μπόρεσε να πετύχει το τρίτο τέρμα, αλλά στο 74' ο κορυφαίος της αναμέτρησης, Πιάνιτς διαμόρφωσε το 3-0. Μοιρασιά στην ΣικελίαΗ Τορίνο πήρε 2-2 από την Παλέρμο στο Renzo Barbera, όμως διαμαρτύρεται για γκολ που την ακυρώθηκε. Η Γκρανάτα προερχόταν από την τεράστια νίκη επί της Γιουβέντους (2-1) στο derby della mole, όμως βρήκε μπροστά της μία ποιοτική και χωρίς άγχος ομάδα που δεν της επέτρεψε να πάρει το τρίποντο και να βρεθεί στην 6η θέση. Στο 10’ άνοιξαν το σκορ οι Ροζανέρι μετά το τσίμπημα του Ντιμπάλα από κόρνερ και το βολέ του Βιτιέλο στο δεύτερο δοκάρι (1-0), όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν τρία λεπτά μετά με τον Μπρούνο Πέρες να πετάγεται στην πορεία της μπάλας και να μετατρέπει σε ασίστ το σουτ του Φάμπιο Κουαλιαρέλα (1-1). Η Παλέρμο πήρε ξανά το προβάδισμα στο 26’ όταν η σέντρα του Λαζάρ βρήκε τον Ριγκόνι ο οποίος με σουτ έκανε το 2-1 και θα μπορούσε να βάλει και τρίτο γκολ αν η κεφαλιά του Αντέλκοβιτς πήγαινε στα δίχτυα και όχι στο δοκάρι. Η Τορίνο ισοφάρισε στο 60’ όταν ο Μάξι Λόπες έφυγε από οριακή θέση μετά τη σέντρα του Ελ Καντουρί (2-2). Στα τελευταία λεπτά ο Αργεντινός πίστεψε ότι έχει κάνει το 2-3 όμως το γκολ του με κεφαλιά ακυρώθηκε για light σπρώξιμο στον Βιτιέλο.Κόλλησε η ΣαμπΗ Σαμπντόρια βρισκόταν ακόμα στο κόλπο για την 5η θέση, όμως έμεινε με δέκα παίκτες και παραχώρησε 1-1 στην Βερόνα στο Marassi. Οκάκα και Μουριέλ είχαν καλές φάσεις στο πρώτο μέρος για τους Μπλουτσερκιάτι, όμως στο 57’ έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της ανόητης δεύτερης κίτρινης που είδε ο Ακουα. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς προηγήθηκε στο 65’ με τον Ντε Σιλβέστρι, ο οποίος τελείωσε τη φάση με το εξωτερικό (1-0). Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις τρία λεπτά αφού ο υπερ-φορμαρισμένος, Λούκα Τόνι, έκανε το 1-1 από κοντινή απόσταση μετά τη μπαλιά του Νίκο Λόπες.Την έριξε ο Πινίγια!Δυο γκολ του Πινίγια έσωσαν την Αταλάντα και... καταδίκασαν σε υποβιβασμό την Τσεζένα. Ματσάρα στο «Dino Manuzzi», η Τσεζένα βρέθηκε κοντά στη νίκη και στο -5 από τη ζώνη σωτηρίας, αλλά η Αταλάντα ισοφάρισε 2-2 και κράτησε την διαφορά στους 8 πόντους. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο α' μέρος, είχαν ευκαιρίες με Σούτσι, Καρμπονέρο, αλλά ο Σπορτιέλο κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Δυνατό ξεκίνημα για την Αταλάντα στην επανάληψη, με τον Πινίγια να ανοίγει το σκορ στο 50'. Ωστόσο, έξι λεπτα αργότερα ο Μπεναλουάνε υπέπεσε σε παράβαση και ο Μπριέντσα από την άσπρη βούλα πέτυχε το 1-1. Στο 70' ο Καρμπονέρο έδωσε προβάδισμα στην Τσεζένα, αλλά τα χαμόγελα κράτησαν μέχρι το 82΄. Ο Πινίγια με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το 2-2 και καταδίκασε τους γηπεδούχους. Καταδίκη για ΚάλιαριΟι ελπίδες της Κάλιαρι για παραμονή εξανεμίστηκαν στην Βερόνα, όπου η Κιέβο επιβλήθηκε με 1-0 και έσπρωξε του νησιώτες ακόμη πιο κοντά στον υποβιβασμό. Οι γηπεδούχοι, που ουσιαστικά έχουν εξασφαλίσει τη σωτηρία, προηγήθηκαν νωρίς, είδαν τους αντιπάλους τους να τελειώνουν το ματς με 9 παίκτες και φυσιολογικά πήραν το τρίποντο. Οι παίκτες του Μαράν μπήκαν δυνατά, έχασαν την πρώτη ευκαιρία με τον Σέζαρ και έφτασαν στο γκολ μόλις στο 11’ με ωραίο τελείωμα του Μετζορίνι. Ο Μπιζάρι ήταν και πάλι σταθερός, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν, όμως τον Παλόσκι να έχει την επόμενη κλασική ευκαιρία για την Κιέβο λίγο πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη οι παίκτες του Φέστα έχασαν την ψυχραιμία τους, δεν είχαν καθαρό μυαλό, έκαναν πολύ λίγα επιθετικά και έμειναν με 10 παίκτες στο 84’, όταν ο Μούρου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για μαρκάρισμα στον Ίσκο. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για την Κάλιαρι, που στο 88’ έμεινε και με 9 παίκτες, όταν ο Κόσου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη μέσα σε 7’, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος.Πηγή: gazzetta.gr