Ποδαρικό με… στιλ για Τσιτσιπά στο Μαϊάμι! – VIDEO

Αφού ξεπέρασε ένα μέτριο ξεκίνημα και ένα δύσκολο πρώτο σετ κόντρα στον lucky loser Μακένζι ΜακΝτόναλντ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και πήρε με στιλ την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Miami Masters!

Την πρώτη του νίκη μετά τον κερδισμένο επικό ημιτελικό στο Dubai Championships πέτυχε ο

Στέφανος Τσιτσιπάς!

Ο Έλληνας τενίστας προερχόταν από τη μέτρια εμφάνιση και ήττα κόντρα στον εκρηκτικό Φελίξ-Οζέρ Αλιασίμ και ήθελε επειγόντως τη νίκη για να αποφύγει ένα Double Sunshine δίχως νίκη που θα ήταν και το χειρότερο “ποδαρικό” του στο Τοπ10!

Παρά το γεγονός ότι έβγαλε μεγάλη αστάθεια στο πρώτο σετ και άργησε να βρει τα πατήματά του κόντρα στον Μακένζι ΜακΝτόναλντ, όταν το έπραξε έγινε…σίφουνας και κέρδισε εύκολα τον Αμερικανό με 7-6(4), 6-1 και θα είναι παρών στου “32” του Masters της Φλόριντα.

Εκεί, έχει όλα τα φόντα να προκριθεί ένα βήμα παραπάνω καθώς είναι το φαβορί κόντρα στον Αργεντινό Λεονάρντο Μάγιερ.

Υπό το άγρυπνο βλέμμα του πατέρα του, Απόστολου, αλλά και του Πατρίκ Μουράτογλου που, επί μόνιμης πλέον βάσης είναι στο πλευρό του, ο Στέφανος ξεκίνησε άσχημα το ματς δεχόμενος break από τον lucky loser και έμεινε έτσι η κατάσταση μέχρι και το 4-3 όταν ο Στεφ μπήκε πιο δυναμικά στον αγώνα.

Τελικά, χρειάστηκε ένα ποιοτικό tie break για να θέσει νοκ άουτ τον Αμερικανό που στο δεύτερο σετ παρέδωσε ολοκληρωτικά πνεύμα.

Ο Τσιτσιπάς έκανε ό,τι ήθελε τον αντίπαλό του παίζοντας στο ρελαντί και πάρα πολύ γρήγορα ο αγώνας ολοκληρώθηκε με την άνεση του δεύτερου σετ να έρχεται σε πλήρη αντίθεση του άγχους και της αγωνίας που υπήρχε στο πρώτο.

Δεν είδαμε έναν vintage Στέφανο αλλά η νίκη είναι αυτή που μετρά και θα βάλει τον Έλληνα τενίστα σε καλό μομέντουμ ενόψει μιας εξαιρετικής, ελπίζουμε, πορείας, στη Φλόριντα!

Σάββατο, 23/3: 2ος γύρος Miami Masters
Krajinovic (Serbia) beat Wawrinka (Switzerland) 5-7 6-2 7-6(5)
Thompson (Australia) beat Khachanov (Russia) 6-2 6-3
Goffin (Belgium) beat Andujar (Spain) 6-4 6-1