Ο άνθρωπος των ανατροπών

Για 8η φορά στην καριέρα του, ο Φάμπιο Φονίνι επέστρεψε από 0-2 στα σετ, κερδίζοντας τον Ρέιλι Όπελκα στον αγώνα που είχε διακοπεί λόγω βροχής

Η βροχή της Δευτέρας, ήρθε στο χειρότερο σημείο για τον Ρέιλι Όπελκα. Ο Αμερικανός big server, προηγούνταν 6-3, 7-6(3) του Φάμπιο Φονίνι, όταν οι καιρικές συνθήκες τους ανάγκασαν να διακόψουν τον αγώνα τους για τον 1ο γύρο του Australian Open.

Ο Φονίνι ήταν εκτός εαυτού και όπως συνηθίζει, είχε ξεσπάσει στη ρακέτα του.

Ένα 24ωρο αργότερα, ο Ιταλός επέστρεψε σαν άλλος άνθρωπος στην “1573 Arena” του Melbourne Park και ολοκλήρωσε μια φανταστική ανατροπή με 3-6, 6-7(3), 6-4, 6-3, 7-6(10-5) επί του αντιπάλου του, παίρνοντας το εισιτήριο για το 2ο γύρο της διοργάνωσης.

“Στάθηκα τυχερός γιατί η βροχή ήρθε την κατάλληλη στιγμή. Χθες έπαιζε καλύτερα από εμένα. Είχα χάσει μόνο ένα break και ήμουν 0-2 σετ κάτω. Αυτοί οι αντίπαλοι είναι πολύ δύσκολοι” είπε το Νο12 της παγκόσμιας κατάταξης και του ταμπλό, μετά το ματς συνολικής διάρκειας 3 ωρών και 46 λεπτών.

Ο 32χρονος Ιταλός έχει πλέον ρεκόρ 21-13 σε αγώνες best of five στην καριέρα του, στην 8η ανατροπή του από 0-2 σετ. Είχε επιστρέψει από το 0-2 και κόντρα στον Ράφαελ Ναδάλ στο US Open 2015.

Στο 2ο γύρο, ο Φονίνι θα αντιμετωπίσει τον Αυστραλό, Τζόρνταν Τόμπσον που κέρδισε 6-4, 6-3, 6-2 τον Αλεξάντερ Μπούμπλικ.

“Ο Φάμπιο επέστρεψε δυνατά σήμερα, όπως περίμενα. Θυμάμαι που τον παρακολουθούσα το 2015 στο US Open, όταν είχε επιστρέψει και κόντρα στον Ναδάλ από το 0-2” είπε ο απογοητευμένος, Όπελκα που έβγαλε 35 άσους και συνολικά 60 winners στο ματς.

Ο Φονίνι δεν ήταν ο μοναδικός που επέστρεψε από το 0-2 την Τρίτη καθώς το ίδιο έκανε και το Νο31 του ταμπλό, Χούμπερτ Χουρκάτς απέναντι στον Αυστριακό qualifier, Ντένις Νόβακ με 6-7(4), 1-6, 6-2, 6-3, 6-4, στην πρώτη ολική ανατροπή της καριέρας του σε πέντε σετ.

Το εισιτήριο για το 2ο γύρο εξασφάλισε και ο Μίλος Ράονιτς που είναι πιθανός αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον 3ο γύρο. Το Νο32 του ταμπλό, επικράτησε 4-6, 6-4, 7-6(4), 6-3 του Ιταλού lucky loser, Λορένζο Γκιουστίνο και θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Χιλιανό, Κρίστιαν Γκαρίν πριν το πιθανό ραντεβού με τον Στέφανο στους “32” (ο Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει τον Φίλιπ Κολσράιμπερ στο 2ο γύρο).

Τέλος, γνωστός έγινε και ο αντίπαλος του Νόβακ Τζόκοβιτς στο 2ο γύρο του Australian Open. Ο υπερασπιστής του τίτλου θα αντιμετωπίσει τον wild card, Ίτο Τάτσουμα μετά τη νίκη του Γιαπωνέζου με 6-4, 6-2, 7-5 επί του Ινδού lucky loser, Πράνες Γκουνεσβαράν.

AUSTRALIAN OPEN MEN’S DRAW | WOMEN’S DRAW | OOP (+9h)

The post Ο άνθρωπος των ανατροπών appeared first on Tennis24.