ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ | Θρίαμβος επί του Πανιωνίου

Ο Νίκος Παπανικολάου με δύο εύστοχες βολές στο τέλος του ματς, σφράγισε την σπουδαία νίκη του Πανελευσινιακού απέναντι στον Πανιώνιο με 76-72 και έτσι η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα έκανε ένα σημαντικό βήμα στην μάχη της παραμονής.

Με όρεξη ξεκίνησε το ματς ο Πανελευσινιακός και έτσι στο όγδοο λεπτό οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα ήταν μπροστά με 18-13. Μέχρι το τέλος της περιόδου ο Πανιώνιος μείωσε την ψαλίδα και το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 21-20. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να

συμβαδίζουν και κατά την διάρκεια της δεύτερης περιόδου, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας μια μικρή διαφορά των τριών πόντων (38-36).

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Πανελευσινιακός, με οδηγό του τον Νίκο Λιακόπουλο κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του και στο 30ο λεπτό να έχει διαφορά έξι πόντων (59-54) από τον Πανιώνιο. Στις αρχές της τελευταίας περιόδου ο Πανιώνιος βρέθηκε πίσω με 61-54, αλλά μπόρεσε να βρει τις λύσεις και να φέρει το ματς σε απόσταση αναπνοής, με το σκορ να είναι 67-65 στο 37ο λεπτό. Ο Νίκος Παπανικολάου έδωσε ανάσα έξι πόντων στον Πανελευσινιακό και έτσι στο 39ο το σκορ έγινε 73-67. Ο Νίκος Παππάς έφερε το ματς στον πόντο με γκολ φάουλ, 45 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και έκανε το 73-72. Ο Καλίστους Εζιούκου έκανε το 74-72 με βολές. Ο Μπίλι Κιζ δύο δευτερόλεπτα πριν από το τέλος είχε την ευκαιρία να βάλει μπροστά τον Πανιώνιο αλλά αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο Νίκος Παπανικολάου πήρε το ριμπάουντ και οδηγήθηκε στην γραμμή των βολών, από όπου ήταν εύστοχος και διαμόρφωσε το τελικό 76-72 και έτσι ο Πανελευσινιακός διατήρησε ζωντανές της μαθηματικές του ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 21-20, 39-36, 59-54, 76-72

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 6, Παπανικολόπουλος 6(2), Παπανικολάου 6, Δημάκος, Γκίμπσον 10(1), Μαγκουνής 6(1), Λιακόπουλος 21, Δεληγιάννης 2, Τσιάκος 4, Αβραμίδης 4, Εζιούκου 11.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Πέιν 10(2), Αθηναίου 7(1), Κις, Μίλμπουρν 7(1), Αθανασούλας 3(1), Μπατής 3(1), Γιάνκοβιτς 13(1), Καββαδάς 9, Παππάς 10, Αγραβάνης, Μπούκερ 10.