Κ.Α.Ο.Δ. | Με δίδυμο "φωτιά"

Βήμα παραμονής έκανε ο ΚΑΟΔ που επιβλήθηκε της Καβάλας με 60-71 για την 21η αγωνιστική της Α1 έχοντας για κορυφαίους Κέβιν Πάλμερ (16π) και Γκάι Μακ Μισέλ (16π.).

Ο ΚΑΟΔ επέβαλε το ρυθμό του στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς φαινόταν να έχει περισσότερη ενέργεια από την Καβάλα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 14-19.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στα πρώτα λεπτά και του δευτέρου δεκαλέπτου

εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 9 πόντους (14-23) 7΄πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Σε εκείνο το σημείο οι της Καβάλας "ξύπνησαν" και με ένα επιμέρους 12-3 ισοφάρισαν σε 26-26 3΄πριν από το ημίχρονο. Η ανάπαυλα βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με ένα καλάθι 32-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες "βάδιζαν" μαζί στο σκορ μέχρι και 2΄πριν από το τέλος, όπου ο ΚΑΟΔ με ένα σερί 0-7 έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 45-52.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους και καθάρισαν εύκολα το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 32-34, 45-52

Καβάλα: (Κορωνιός) Πάνος 2, Αρμπετ 9(1),Καλαμπάκας, Στυλιανού, Στεφανίδης 7(1), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 14(4), Ταιρού 5, Κρστέφσκι 2, Κόλεμαν 15, Ατσάρα 6

ΚΑΟΔ: (Μάρκοβιτς) Σλαφτσάκης, Νόουλες 6(2), Ακεψιμαίδης 5, Μπένας 2, Μισέλ 16, Μπάβτσιτς 10, Κακαρούδης 11(2), Ζάρας 3, Ιωάννου, Πάλμερ 16, Ρόου 2