Φέρτε μας το πρωτάθλημα

Με μία ακόμα σπουδαία νίκη ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού που επιβλήθηκε με 51-60 επί του ΠΑΟΚ και βρίσκεται μισό βήμα από τους τελικούς του πρωταθλήματος...

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού νίκησε με 51-60 τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη,
συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία της προς τον τίτλο.

Mε εξαιρετική εμφάνιση από τις Νταϊάνα Ντέλβα και Ιωάννα Δίελα, οι «πράσινες» πήραν προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο διεύρυναν στο τρίτο δεκάλεπτο, μετά από τη σπουδαία συμβολή των σπουδαίων γκαρντ τους Τούλα Καλέντζου και Αριστέα Μαγκλάρα.

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να είχε ήδη το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, αλλά η νίκη αυτή έχει μεγάλη σπουδαιότητα, αφού το Τριφύλλι διπλασίασε τις νίκες επί του ΠΑΟΚ και χρειάζεται μόλις μία νίκη, στον Τάφο του Ινδού, για να πάρει την πρόκριση στα τελικά του πρωταθλήματος.

Με σαρωτική Ντέλβα πήρε διαφορά

Με τη Ντέλβα να είναι ασταμάτητη στις αρχές του α΄δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε από νωρίς στο σκορ με 2-6, περνώντας τη μπάλα στο λόου ποστ, ενώ και η Δίελα με ωραία προσπάθεια ανέβασε τη διαφορά για τις «πράσινες». Η Ντεσρός με τέσσερις σερί πόντους μείωσε για τις γηπεδούχες, αλλά η Καλέντζου με καλάθι και φάουλ σημείωσε το 6-13. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε, με Ντεσρός και Σταμολάμπρου, να πλησιάζει απειλητικά στο τέλος της περιόδου, ωστόσο η Ντέλβα ξανά με δυναμική προσπάθεια διαμόρφωσε το 10-15 που ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Με το ξεκίνημα του β΄ δεκαλέπτου, η Μαγκλάρα με σουτ από μέση απόσταση και η Ντέλβα από κοντά έκαναν το 10-19. Η πολύ φορμαρισμένη Δίελα ανέβασε τη διαφορά στο 10-22, μετά από εύστοχο τρίποντο. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να είναι κυρίαρχος του παιχνιδιού, παίζοντας εκπληκτική άμυνα και προσπαθώντας να τροφοδοτήσει τη Ντέλβα. Με καλάθια από τις Κωτούλα και Μαγκλάρα, το Τριφύλλι έφθασε στο double score (14-28), με τον ΠΑΟΚ να ζητά τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχες μείωσαν με γκολ-φάουλ της Αυτζή, η Ντέλβα απάντησε κάτω από το καλάθι και το ημίχρονο έληξε με 21-30, μετά από μία μικρή αντεπίθεση από την ομάδα της Θεσσαλονίκης και καλάθια από τις Ντεσρός και Γιαννοπούλου.

Πάτησε γκάζι με Καλέντζου και Μαγκλάρα

Ο Παναθηναϊκός, από την αρχή του γ΄δεκαλέπτου, συνέχισε να κάνει το παιχνίδι του, έχοντας μια ασταμάτητη Ντέλβα να ανεβάζει τη διαφορά στο 23-34. Οι γκαρντ του Τριφυλλιού, εκτός από την εξαιρετική αμυντική τους παρουσία, άρχισαν να έχουν και μεγαλύτερη επιθετική συγκομιδή. Η Καλέντζου με δύο μεγάλα σουτ (δίποντο και τρίποντο) ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 23-39. Οι γηπεδούχες μείωσαν προσωρινά με γκολ-φάουλ της Ντεσρός, αλλά η Μαγκλάρα με δύο σερί δικά της καλάθια διαμόρφωσε το 28-43. Η Ντέλβα με ωραία προσπάθεια σκόραρε ξανά για τις «πράσινες», ενώ και η Χρονοπούλου που είχε περάσει στο παρκέ, σημείωσε το πρώτο της καλάθι στο ματς για το 28-47. Η τρίτη περίοδος έληξε με νέο εύστοχο σουτ από τη μεγάλη αρχηγό, για το 28-49.

Αντεπίθεση των γηπεδούχων, νίκη χωρίς προβλήματα

Το δ΄δεκάλεπτο είχε πολλές δυνατές μονομαχίες και αρκετά φάουλ από τις δύο ομάδες, που οδηγούσαν τις παίχτριες στη γραμμή των βολών. Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα μικρό σερί με εύστοχα σουτ από τις Βασιλειάδου, Αυτζή και Σταμολάμπρου για το 36-51, ωστόσο η Ντέλβα τροφοδοτείτο σωστά, συνεχίζοντας να σκοράρει και να κερδίζει φάουλ. Η Βλάνη με ωραίο σουτ σημείωσε το 38-57, αλλά οι γηπεδούχες πίεσαν σε όλο το γήπεδο και με τις Σταμολάμπρου, Βασιλειάδου και Ντεσρός κατάφεραν να ψαλιδίσουν τη διαφορά στους δέκα (48-58). Η Σλούκα με 1/2 βολές έσπασε το σερί των Θεσσαλονικιών, με την Αυτζή να ευστοχεί σε τρίποντο μειώνοντας στη χαμηλότερη τιμή το σκορ σε 51-59. Το Τριφύλλι διαχειρίστηκε σωστά τον εναπομείναντα χρόνο, πήρε φάουλ και η Μαγκλάρα, ευστοχώντας σε μία στις δύο βολές σημείωσε το 51-60 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 21-30, 28-49, 51-60

ΠΑΟΚ (Μελετιάδης) (11/14β., 17/53δ., 2/13τρ., 27ρ., 12ασ., 10λ., 15κλ., 4ταπ.): Σταμολάμπρου 10(1), Αυτζή 9(1), Σπανίδου, Γιαννοπούλου 6, Νάστου, Βασιλειάδου 8(3ασ., 6κλ.), Ντεσρός 18(6/7β., 6/19δ., 9ρ, 3 ασ., 5κλ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σαμαντούρα) (8/15β., 23/47δ., 2/7τρ., 48ρ., 18ασ., 22λ., 4κλ., 2ταπ): Καλέντζου 10(1/1β., 3/5δ., 1/2τρ., 3ασ., 3κλ., 5ρ.), Βλάνη 3, Μαγκλάρα 11(3/6β., 4/7δ., 9ρ., 3ασ.), Κωτούλα 2, Σλούκα 4, Δίελα 9(3.4δ., 1/1τρ, 6ρ., 2ασ., 1κλ.), Χρονοπούλου 2, Χριστινάκη, Μοσχοπούλου, Ντέλβα 19(1/2β., 9/19δ., 10ρ., 3ασ., 1ταπ.)