ΤΟΥΡΚΙΑ | Με ήρωα τον Σκέιλς η Μερσίν

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στο τέλος η Μερσίν με δύο εύστοχες βολές του Αλεξ Σκέιλς πήρε τη νίκη απέναντι στην Αντάλια με 87-86 για την 23η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Μερσίν και Αντάλια συμβάδιζαν στο σκορ κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν "στροφές" στο τρίτο δεκάλεπτο και να προηγούνται με 71-57 στο 30ο λεπτό. Η Αντάλια στην τελευταία περίοδο αντέδρασε και στο 38ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν 85-79, κατάφερε με ένα σερί

0-7 να περάσει μπροστά 32 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Αλεξ Σκέιλς που ήταν και ο πρώτος σκόρερ της Μερσίν με 24 πόντους ευστόχησε σε δύο βολές, διαμόρφωσε το 87-86 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Η Άνκαρα πήρε μια δύσκολη νίκη απέναντι στην Αλιάγα Πετκίμ με 80-76. Καλύτερος απο τους γηπεδούχους ο Γιόβο Στανόγιεβιτς με 23πόντους και έντεκα ριμπάουντ, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι 20 πόντοι που σημείωσε του Σούμπερτ δεν ήταν αρκετοί για να φύγουν με το διπλό απο την Άγκυρα.