Ο Ηλυσιακός νίκησε δύσκολα με 62-60 το Μαρούσι

Ο Δεμερτζής αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε και ο Ηλυσιακός πήρε μία σημαντική νίκη στο ντέρμπι με το Μαρούσι. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 62-60 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α1 και άφησαν το Μαρούσι χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

To εντυπωσιακό 22-12 του Ηλυσιακού στην πρώτη περίοδο έδειχνε πως οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να περάσουν ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στο Μαρούσι.

Τα πράγματα, όμως, δεν ήταν έτσι. Οι αμαρουσιώτες μάζεψαν τη διαφορά στον πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (30-31) και από

εκεί κι έπειτα το ματς είχε χαρακτήρα ντέρμπι στο κλειστό των Ιλισίων.

Μάλιστα, στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και μπροστά στο σκορ με λέι απ του Ακεψιμαϊδη (43-42, 30`).

Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν έχασαν την ψυχραιμία τους. Χάρντινγκ και Τόμπσον σημείωσαν σημαντικά καλάθια, που σε συνδυασμό με την καλή άμυνα της ομάδας, έφεραν τον Ηλυσιακό και πάλι στη θέση του οδηγού.

Εστω και δύσκολα λοιπόν ο Ηλυσιακός έφτασε στη νίκη με 62-60, καθώς το τρίποντο του Δεμερτζή στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.