Η Βαλένθια ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι για την 3η θέση της Primera, 5-0 την Βιγιαρεάλ

Αγκαλιά με την θέση που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League βρίσκεται η Βαλένθια, που συνέτριψε με 5-0 της Βιγιαρεάλ στο ντέρμπι της 31ης αγωνιστικής της Primera Division και αύξησε στο +6 την μεταξύ τους διαφορά. Οι νυχτερίδες μπήκαν αποφασισμένες για το τρίποντο και επέβαλαν από νωρίς τον ρυθμό τους. Το σκορ άνοιξε στο 13` ο Σολδάδο που
βγήκε τετ-α-τετ με τον Λόπεζ και δεν δυσκολεύτηκε να τον πλασάρει κάνοντας το 1-0, αποτέλεσμα που διατηρήθηκε σε όλο το πρώτο μέρος.Στην επανάληψη, όμως, οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι. Στο 55ο λεπτό ο Μάτα ύστερα από ωραία ατομική ενέργεια διπλασίασε τα τέρματα της Βαλένθια και έξι λεπτά αργότερα ο Μπανέγκα ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0.Οι παίκτες της Βιγιαρεάλ έδειχναν να μην μπορούν να αντιδράσουν και να βάλουν φρένο στους αντιπάλους που συνέχισαν να σκοράρουν.Στο 72` ο Μάτα διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σολδάδο ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της Βαλένθια και πανηγύρισε το δεύτερο γκολ του, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής:
Σάββατο (09/04)
Αθλέτικ Μπιλμπάο - Ρεάλ Μαδρίτης: 0-3 (13`πέν., 53`πέν. Κακά, 69` Κριστιάνο Ρονάλντο)
Μπαρτσελόνα - Αλμερία: 3-1 (52`πέν., 90`+2` Μέσι, 63` Τιάγκο - 49` Κορόνα)
Μαγιόρκα - Σεβίλη: 2-2 (16` Ιενάγκα, 43` ΝτεΓκούζμαν - 31` πεν. Νεγρέδο, 68` Ράκιτιτς)Κυριακή (10/04)
Σπόρτινγκ Χιχόν - Οσασούνα: 1-0 (60` Mπαράλ)
Χέρκουλες - Εσπανιόλ: 0-0
Ράσινγκ Σανταντέρ - Λεβάντε: 1-1 (32`αυτ. Νάνο - 89` Ζόρντα)
Μάλαγα - Ντεπορτίβο Λα Κορούνια: 0-0
Ατλέτικο Μαδρίτης - Ρεάλ Σοσιεδάδ: 3-0 (12` Φιλίπε, 45` Σουάρεζ, 78` Αγκουέρο)
Βαλένθια - Βιγιαρεάλ: 5-0 (13`, 74` Σολδάδο, 55`, 72` Μάτα, 61` Μπανέγκα)Δευτέρα (10/04)
22:00GR Σαραγόσα - Χετάφε