Με 3-0 επικράτησε της Ρεάλ Σοσιεδάδ η Ατλέτικο Μαδρίτης για την 31η αγωνιστική

Ζωντανές διατηρεί τις ελπίδες της για έξοδο στο Europa League της επόμενης σεζόν η Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς μετά την νίκη της με 3-0 επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ έπιασε Αθλέτικ Μπιλμπάο στην 6η θέση με 45 βαθμούς. Από τα πρώτα λεπτά οι ροχιμπλάνκος φάνηκαν αποφασισμένοι για την νίκη και άνοιξαν από νωρίς το σκορ. Ηταν το 12ο λεπτό όταν ο Φιλίπε ολοκλήρωσε ιδανικά την προσπάθεια του Ντιέγκο Κόστα και έγραψε το 1-0.Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και λίγο πριν
ο διαιτητής στείλει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Σουάρεζ.Παρόλο που η Σοσιεδάδ ήταν πίσω στο σκορ με 0-2, δεν έδειξε σημάδια βελτίωσης στην επανάληψη, σε αντίθεση με την ομάδα του Κίκε Φλόρες που διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 79ο λεπτό ο Αγκουέρο κλείδωσε το τρίποντο για την Ατλέτικο διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής:
Σάββατο (09/04)
Αθλέτικ Μπιλμπάο - Ρεάλ Μαδρίτης: 0-3 (13`πέν., 53`πέν. Κακά, 69` Κριστιάνο Ρονάλντο)
Μπαρτσελόνα - Αλμερία: 3-1 (52`πέν., 90`+2` Μέσι, 63` Τιάγκο - 49` Κορόνα)
Μαγιόρκα - Σεβίλη: 2-2 (16` Ιενάγκα, 43` ΝτεΓκούζμαν - 31` πεν. Νεγρέδο, 68` Ράκιτιτς)Κυριακή (10/04)
Σπόρτινγκ Χιχόν - Οσασούνα: 1-0 (60` Mπαράλ)
Χέρκουλες - Εσπανιόλ: 0-0
Ράσινγκ Σανταντέρ - Λεβάντε: 1-1 (32`αυτ. Νάνο - 89` Ζόρντα)
Μάλαγα - Ντεπορτίβο Λα Κορούνια: 0-0
Ατλέτικο Μαδρίτης - Ρεάλ Σοσιεδάδ: 3-0 (12` Φιλίπε, 45` Σουάρεζ, 78` Αγκουέρο)
22:00GR Βαλένθια - ΒιγιαρεάλΔευτέρα (10/04)
22:00GR Σαραγόσα - Χετάφε