Ξανά μόνη στην κορυφή η Μίλαν, 2-1 την Φιορεντίνα

Την μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει και πάλι η Μίλαν. Οι ροσονέρι επικράτησαν με 2-1 της Φιορεντίνα στο Αρτέμιο Φράνκι στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 32ης αγωνιστικής της Serie A και πέρασαν μόνοι στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας τρεις βαθμούς περισσότερους από την 2η Νάπολι. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους που άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Ζέεντορφ συνδυάστηκε ωραία με τον Πάτο και με ένα ψιλοκρεμαστό σουτ νίκησε τον Μπόρουτς γράφοντας το 1-0.Οι ροσονέρι διατήρησαν
τον έλεγχο του αγώνα στα λεπτά που ακολούθησαν με τον Ζέεντορφ να είναι ιδιαίτερα δραστήριος. Βοήθησε μάλιστα και στο δεύτερο γκολ, όταν στο 41ο λεπτό έπαιξε το ένα-δύο με τον Ιμπραΐμοβιτς και στην συνέχεια άφησε για τον Πάτο που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0.Με τον πίνακα του σκορ να δείχνει το 2-0 υπέρ της, η Μίλαν παρουσιάστηκε πιο χαλαρή στην επανάληψη αν και συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι. Ο Ιμπραΐμοβιτς έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να γράψει το 3-0 και να κλειδώσει την νίκη για τους ροσονέρι στο 51` και στο 53`.Οσο κυλούσαν τα λεπτά, οι βιόλα ανέβασαν τον ρυθμό τους και πίεσαν για την ισοφάριση. Στο 80` ο Γιέπες στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστρωσε για τον Βάργκας, αυτός επιχείρησε ένα δυνατό σουτ και έκανε το 1-2, βάζοντας και πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι.Η Φιορεντίνα απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα μετά το 87`, καθώς ο Ιμπραΐμοβιτς δέχθηκε κόκκινη κάρτα, επειδή φέρεται να έβρισε τον διαιτητή, και πήρε από νωρίς τον δρόμο για τα αποδυτήρια, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους με δέκα παίκτες. Οι γηπεδούχοι όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι περισσότερο και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους μιλανέζους να πανηγυρίζουν το τρίποντο.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 32ης αγωνιστικής:
Σάββατο (09/04)
Ιντερ - Κιέβο Βερόνα: 2-0 (65`Καμπιάσο, 84` Μαικόν)
Ουντινέζε - Ρόμα: 1-2 (88` Ντι Νατάλε - 57`πέν., 90`+4` Τότι)Κυριακή (10/04)
Γιουβέντους - Τζένοα: 3-2 (50` Πέπε, 63` Μάτρι, 83` Τόνι - 7`αυτ. Μπονούτσι, 57` Φλόρο Φλόρες)
Λάτσιο - Πάρμα: 2-0 (23` Ερνάνες, 77` Φλοκάρι)
Παλέρμο - Τσεζένα: 2-2 (5` Κούρτιτς, 36` Πινίγια - 90`+2` Παρόλο, 90`+6` Τζιακερίνι)
Σαμπντόρια - Λέτσε: 1-2 (69` Μακαρόνε - 39` Ντι Μικέλε, 66` Ολιβέρα)
Μπάρι - Κατάνια: 1-1 (33` Γκάτσι - 44` Λόπεζ)
Μπολόνια - Νάπολι: 0-2 (30` Μασκάρα, 45`+1`πέν. Χάμσικ)
Κάλιαρι - Μπρέσια: 1-1 (22` Κόσου - 61` Καράτσιολο)
Φιορεντίνα - Μίλαν: 1-2 (80` Βάργκας - 8` Ζέεντορφ, 41` Πάτο)