Δύσκολο διπλό για Ουντινέζε, 2-1 την Λιβόρνο

Επέστρεψε στις νίκες, μετά από τρεις αγωνιστικές, η Ουντινέζε, που επικράτησε δύσκολα με 2-1 της Λιβόρνο στο Αρμάντο Πίκι, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής της Serie A.Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους φιλοξενούμενους, αφού μόλις στο 11' άνοιξαν το σκορ, με τέρμα του Λόπες.Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απαντήσουν πριν το τέλος του πρώτου μέρους, με τον Σιλιγκάρντι να σκοράρει στο 32' και να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ισόπαλες με 1-1.Στο
δεύτερο ημίχρονο, οι Ζέβρες ανέβασαν την απόδοση τους και στο 65' πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 2-1, με τον Ερτό να σκοράρει από κοντά, μετά από απόκρουση του Μπάρντι σε σουτ του Ντανίλο.Η Λιβόρνο δεν μπόρεσε να απαντήσει για δεύτερη φορά, με την Ουντινέζε να παίρνει το διπλό, με το τελικό 2-1 και να ξεφεύγει από την επικίνδυνη ζώνη.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής:Σάββατο (21/12)Λιβόρνο - Ουντινέζε 1-2 (32' Σιλιγκάρντι - 11' Λόπες, 65' Ερτό)21:45 Κάλιαρι - Νάπολι     Κυριακή (22/12)13:30 Μπολόνια - Τζένοα     16:00 Τορίνο - Κιέβο Βερόνα     16:00 Σαμπντόρια - Πάρμα     16:00 Ελλάς Βερόνα - Λάτσιο     16:00 Σασουόλο - Φιορεντίνα     16:00 Ρόμα - Κατάνια     16:00 Αταλάντα - Γιουβέντους     21:45 Ιντερ - Μίλαν