SERIE A'-17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΑΛΙΑΡΙ-ΝΑΠΟΛΙ: 1-1
Γήπεδο: Σεντ Ελία

Σημαντικό έδαφος έχασε η Νάπολι που κόλλησε στο 1-1 με την Κάλιαρι.

Η Κάλιαρι αιφνιδίασε τη Νάπολι κι άνοιξε το σκορ στο 9ο μόλις λεπτό με τον Νενέ, αλλά η Νάπολι αντέδρασε και ισοφάρισε με πέναλτι του Ιγκουαΐν στο 19'.

Στο 72ο λεπτό η Νάπολι βρήκε δίχτυα με τον Καγιεχόν αλλά το γκολ ακυρώθηκε ενώ στο 82' η κεφαλιά του Πινίγια έφυγε ελάχιστα άουτ.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Αβράμοφ, Πιζάνο, Ντελ Φάμπρο, Αστόρι, Αβελάρ (46' Έκνταλ), Ναϊνγκολάν, Κόντι,

Ντεσένα, Κόσου (85' Ιμπραΐμι), Σάου, Νενέ (13' Πινίγια)

ΝΑΠΟΛΙ: Ρέινα (46' Ράφαελ), Μάτζιο, Φερνάντες, Αλμπιόλ, Ρεβεγιέρ, Ντζεμαϊλί, Μπεχράμι, Καγιεχόν, Πάντεφ (82' Σαπάτα), Ινσίνιε (71' Μέρτενς), Ιγκουαΐν.

ΛΙΒΟΡΝΟ-ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: 1-2
Γήπεδο: Αρμάντο Πίκι

Τεράστιο διπλό με 2-1 πέτυχε η Ουντινέζε επί της Λιβόρνο.

Στο 10ο λεπτό τα σουτ του Σιλιγκάρντι έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 11' ο Λόπες με διαγώνιο σουτ από αριστερά, έκανε το 1-0 για την Ουντινέζε. Στο 13' ο Μπρκιτς απέκρουσε το σουτ του Γκρέκο, ενώ στο 28' ο Ντανίλο πρόλαβε τον Παουλίνιο. Στο 30' ο Μπρκιτς είπε όχι σε προσπάθεια του Λούκι, αλλά στο 31' ο Σιλιγκάρντι άδειασε έναν αντίπαλο μέσα στην περιοχή της Ουντινέζε και με διαγώνιο πλασέ έκανε το 1-1. Η Ουντινέζε είχε δοκάρι με τον Άλαν στ 45ο λεπτό και στο 65' ο Ερτό από κοντά μετά από ασταθή επέμβαση του Μπάρντι, έκανε το 3-1 για τους φιλοξενουμένους.

Στο 74ο λεπτό ο Λόπες αντί να γυρίσει στον Περέιρα, τελείωσε μόνος του τη φάση και μάλιστα άσχημα.

ΛΙΒΟΡΝΟ: Μπάρντι, Κόντα (58' Βαλεντίνι), Έμερσον, Κετσερίνι (76' Μπαγιέ), Σκιαταρέλα, Λούκι, Μπιαγκιάντι, Γκρέκο, Λαμπρούγκι (71' Εμεγκάρα), Βαλεντίνι, Ρινάουντο.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Μπρκιτς, Ερτό, Ντανίλο, Ντομίτσι, Μπάστα, Άλαν, Λατσάρι (56' Πίντζι), Ντάγκλας (63' Σίλβα), Περέιρα, Λόπες, Ντι Νατάλε (75' Φερνάντες)