Μαθαίνουν το… σωστό από μικροί

Με 2-1 νίκησαν οι εφηβοι του Παναθηναϊκού τον Ολυμπιακό στις εγκαταστάσεις της Παιανίας...
Με γκολ του Βασίλη Αγγελόπουλου στο 83΄, η ομάδα Κ17 του Παναθηναϊκού νίκησαν
με 2-1 τον Ολυμπιακό στις εγκαταστάσεις της Παιανίας, υπό το βλέμμα του Φάμπρι Γκονθάλεθ.

Οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και τελικά «έσπασαν» την κλειστή άμυνα του ΟΣΦΠ, λίγα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Μόλις στο 3΄ χάθηκε σημαντική ευκαιρία με πλασέ του Παπανικολάου που έφυγε για ελάχιστα εκατοστά άουτ, ενώ στο 15΄ ήταν σειρά των «ερυθρόλευκων» να απειλήσουν με τον Σάλιακα που σημάδεψε το δοκάρι.

Το Τριφύλλι άνοιξε στο 22΄ το σκορ με τον Νιούμαρ, έπειτα από σέντρα του Παπανικολάου.

Τα πανηγύρια δεν κράτησαν για πολύ αφού στο 26΄ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Καναβέτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «πράσινοι» κυριαρχούσαν στον χώρο του κέντρου με της ομάδα του Πειραιά να έχει κλειστεί στην άμυνά της. Όσο περνούσε ο χρόνος, το Τριφύλλι πίεζε όλο και πιο ασφυκτικά.

Το γκολ της νίκης ήρθε στο 83΄, όταν ο Γιώργος Αγγελόπουλος έκανε ωραία ενέργεια από τα δεξιά και έστρωσε την μπάλα στον Βασίλη Αγγελόπουλο. Ο δεύτερος πέρασε δύο αντιπάλους και με εξαιρετικό πλασέ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.