Θρίαμβος Παναθηναϊκού, 83-55 τον Αθηναϊκό!

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι, με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 17ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών, αφού συνέτριψε με 83-55 τον Αθηναϊκό στον κατάμεστο Τάφο του Ινδού!Οι πράσινες κυριάρχησαν στο παρκέ, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση και επικράτησαν εύκολα του νταμπλούχου Ελλάδας, κάνοντας παράλληλα ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου.Ο
Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και με την βοήθεια του κόσμου του, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (26-18).Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχες, με όπλο τα τρίποντα, αύξησαν την διαφορά τους στους 10 (31-21), ωστόσο ο Αθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε στους πέντε (29-34). Με επιμέρους σκορ 10-3, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε ιδανικά το πρώτο ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια με +12 (44-32).Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Αθηναϊκός μείωσε ξανά την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε ξανά, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +14 (61-47).Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να είναι καταιγιστικός, να κάνει σκορ δεκάλεπτου 22-8 και να επικρατεί με το εντυπωσιακό 83-55 του Αθηναϊκού.Τα δεκάλεπτα: 26-18, 18-14, 17-15, 22-8.