Διέλυσε τον Παναθηναϊκό η Κηφισιά

19:32 27/1/2013 - Πηγή: AEK365

Δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη για τον Ηρακλή Κηφισιάς, που επικράτησε με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στο κατάμεστο Ζηρίνειο και παρέμεινε σε απόσταση βολής από την 2η θέση και τον Ολυμπιακό, ενώ αντιθέτως οι πράσινες δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στην πολύ μεγάλη νίκη της περασμένης

αγωνιστικής.

Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής από νωρίς απέκτησε μια σημαντική διαφορά την οποία και συντηρούσε με άνεση μέχρι και τον 20ο πόντο (14-9, 16-11, 18-13, 20-16). Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός καλό μπλοκ και άμυνα κατάφερε να μειώσει 23-21, αλλά στην επόμενη φάση ενώ βγήκε η άμυνα δεν έγινε ποτέ η πάσα με αποτέλεσμα να σκάσει η μπάλα στο τάραφλεξ (24-21) κι ο Ηρακλής πήρε το σετ.

Στο β' σετ ο ΠΑΟ συνέχισε να είναι το ίδιο καλός, προκαλώντας προβλήματα στην υποδοχή του Ηρακλή κι έχοντας σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 12-14. Η Ιζαμπέλα Ιβάνοβα όμως πήγε στο σερβίς και έχοντας μεταξύ άλλων τρεις άσους, έστειλε το σκορ στο 19-14 με τους γηπεδούχους να κατακτούν το σετ με 25-16 και συνολικό σερί 13-2 (!).

Ίδια εικόνα και στο γ' σετ με τον Ηρακλή από το 10-9 να φτάνει στο 14-9 και τον ΠΑΟ στο 21-15 να προσπαθεί μειώνοντας τη διαφορά μέχρι το 21-18, αλλά χωρίς να μπορεί να πετύχει κάτι περισσότερο.

«Σήμερα θυμίσαμε την ομάδα πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων. Κρατήσαμε σταθερή τακτική, η Γκλιγκόροβιτς έκανε καλό παιχνίδι και βγάλαμε έξω από το παιχνίδι την Βασιλαντωνάκη. Χαλάσαμε την υποδοχή του ΠΑΟ αλλά γι' αυτό το κομμάτι δουλέψαμε πολύ όλη την εβδομάδα κι ελπίζω να κρατήσουμε αυτό το ρυθμό μέχρι το τέλος», είπε ο Γιάννης Λάιος.

O Γιώργος Ρούσης δήλωσε: «Εμείς έπρεπε να διαχειριστούμε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα, αλλά όπως φάνηκε δεν τα καταφέραμε κι αναλαμβάνω την ευθύνη της ήττας. Σήμερα το ματς χάθηκε από τα πολλά λάθη που κάναμε, αλλά έχουμε μπροστά μας 5 παιχνίδια φωτιά για να εξασφαλίσουμε την παραμονή».

Τα σετ: 25-22, 25-16, 25-20
Ηρακλής Κηφισιάς (Λάιος): Γκλιγκόροβιτς 4 (1 άσο, 3 μπλοκ), Καραγκούνη 9 (8/18 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 31% άριστες), Ιβάνοβα 17 (13/40 επ., 4 άσοι, 42% υπ. - 11% άριστες),Γιώτα 10 (8/16 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Δίωτη 11 (8/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κίτσου (λ., 58% υπ. - 33% άριστες) /Γέλιτς.
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Κουντουρά 5 (3/3 επ., 2 άσοι), Ιχτιάρη 1 (1/4 επ.), Βασιλαντωνάκη 7 (5/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πέρεζ 9 (7/28 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. - 33% άριστες), Καββαδία 2 (2/7 επ.), Νούσια 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. - 25% άριστες), Μυλωνά (λ., 33% υπ- 17% άριστες) / Μαλουσάρη, Σωτηρίου 5 (4/7 επ., 1 άσο, 62% υπ. - 38% άριστες), Γλύκα, Λιάγκη