Ο Ολυμπιακός την νίκη, ο Παναθηναϊκός τις εντυπώσεις

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, ο Ολυμπιακός έφυγε από την Γλυφάδα με το διπλό, επικρατώντας δύσκολα με 3-2 του Παναθηναϊκού, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών. Αυτή ήταν η 11η σερί νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού
σε αγώνα πρωταθλήματος.Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ολυμπιακό ήταν ο Μενέλαος Κοκκινάκης, ο οποίος σήκωσε επιθετικά την ομάδα του (19/33) και κράτησε την υποδοχή σε υψηλά επίπεδα.Ειδικά στο τάι μπρέικ, ο Κοκκινάκης σήκωσε την ομάδα στις πλάτες του και με προσωπικές του ενέργειες έκανε σερί 5-0 ανατρέποντας το 9-7 του Παναθηναϊκού. Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία, Κώστα Χριστοφιδέλη, έχασε συνολικά 23 σερβίς και έκανε συνολικά 36 λάθη.Παρόλα αυτά εκμεταλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο και την εμπειρία των δύο πασαδόρων του, καθώς μετά την απώλεια του τρίτου σετ, ο Δημήτρης Καζάζης έριξε στον αγώνα τον Θάνο Μαρούλη, ο οποίος... φρεσκάρισε το παιχνίδι του Ολυμπιακού και σε συνδυασμό με την βελτίωση της υποδοχής αλλά και το μπλοκ του Σαμαραγδή ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.Ο Παναθηναϊκός πήρε έναν πολύτιμο βαθμό αλλά έμεινε με το... παράπονο ότι δεν ολοκλήρωσε με νίκη τον αγώνα, καθώς οι παίκτες του κυρίως από απειρία δεν εκμεταλεύτηκαν τις ευκαιρίες που είχαν και δεν τελείωσαν τις καθοριστικές φάσεις.Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός είχε συνέχεια το προβάδισμα με 2-3 πόντους και με πολύ καλό τον Γουόκερ κατάφερε να επικρατήσει. Προηγήθηκε καθοριστικός άσσος του Στίγγα στο 17-16 και κόντρα επιθέσεις από τον Γουόκερ και τον Ιωάννου που έκαναν το σκορ 22-19.Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή και με τον Ιορντάνοφ να ανεβάζει τα ποσοστά του επέβαλε το ρυθμό του κάνοντας στο 9-9 σερί 3-0 (12-9). Η διαφορά διατηρήθηκε και διευρύνθηκε σε 17-12 και μέχρι το τέλος του σετ δεν άλλαξε.Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός ξέφυγε 9-5 αλλά με αιχμές τους Πρωτοψέλη, Γουόκερ και κυρίως καλές άμυνες ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε τον αγώνα και ισοφάρισε 12-12. Οι ερυθρόλευκοι, με την είσοδο του Μαρούλη, ξέφυγαν 16-14 αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός δεν το έβαλε κάτω, εκμεταλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων και ισοφάρισε 16-16, ενώ στο 22-22 ο Ποτόσνικ έχασε το σερβίς και σε κόντρα επίθεση ο Βόγκελ έκανε το 24-22. Ο Λιόντας έχασε το σερβίς αλλά ο Βόγκελ τελείωσε το σετ για τον Παναθηναϊκό (25-23).Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός, μπροστά στο ενδεχόμενο της ήττας απέναντι στον μαχητικό Παναθηναϊκό, επιστράτευσε όλες τις δυνάμεις του κατακτώντας προβάδισμα με 16-15. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Κοκκινάκη και τον Ιορντάνοφ και σε συνδυασμό με χαμένη επίθεση του Πρωτοψάλτη έκανε σερί 3-0 (18-16). Οι πράσινοι ισοφάρισαν εκ νέου 19-19 αλλά ο Κοκκινάκης με άσσο και επίθεση έδωσε... αέρα δύο πόντων για τον Ολυμπιακό που το κράτησε μέχρι το τέλος του σετ.Στο τάι μπρέικ, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με δύο πόντους μέχρι το 9-7. Ηταν η στιγμή που ο Κοκκινάκης με περίτεχνες ενέργειες και τη βοήθεια των Σμαραγδή, Ιορντάνοφ έφεραν το σερί 5-0 κρίνοντας τον αγώνα.Τα σετ: 25-22, 22-25, 25-23, 22-25, 11-15.Παναθηναϊκός (Σ. Καζάζης): Λιβαθηνός 1π. (1 άσσος), Πρωτοψάλτης 16 (14/21, 2 μπλοκ, 55% υπ.), Γουόκερ 22 (22/44, 26% υπ.), Ιωάννου 12 (11/28, 1 άσσος, 50% υπ.), Βόγκελ 11 (6/11, 5 μπλοκ), Στίγγας 8 (3/10, 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 58% υπ., 42% αρ.), Λιόντας, Βολουδάκης, Μαδούρας, Μανιόπουλος.Ολυμπιακός (Δ. Καζάζης): Φιλίποφ 1π. (1 άσσος), Γιούρισιτς 6 (4/9, 2 μπλοκ), Ποτότσνικ 16 (15/28, 1 μπλοκ), Ιορντάνοφ 21 (21/45), Σμαραγδης 14 (6/12, 2 άσσοι), Κοκκινάκης 26 (19/33, 2 μπλοκ, 5 άσσοι) / Στεφάνου (λ. - 70% υπ., 59% αρ.), Σωτηρίου, Μαρούλης.