19:30 13/12/2014 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE- 16η Αγωνιστική

Ινβερνές-Πάρτικ Θιστλ 0-4
(12', 40' Στίβενσον, 49' Φρέισερ, 56' Μπαλατόνι)
Το εντός έδρας αήττητο της Ινβερνές πήγε... περίπατο με την Πάρτικ Θιστλ να παίρνει σπουδαία νίκη με 4-0. Μόλις στο 12ο λεπτό ο Ράιαν Στίβενσον έκανε το 0-1 και πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στην Πάρτικ Θιστλ. Ο Γκάρι Φρέισερ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3 στο 49ο λεπτό και ο Κόνραντ Μπαλατόνι διαμόρφωσε το τελικό 0-4 στο 56ο λεπτό. Η Πάρτικ Θιστλ δίνει την ευκαιρία στη Σέλτικ να ξεφύγει έξι βαθμούς

από την Ινβερνές αρκεί η πρωταθλήτρια Σκωτίας να κερδίσει τη Κυριακή τη Σεντ Μίρεν.

Νταντί Γιουνάιτεντ-Αμπερντίν 0-2
(19', 33' Ρούνεϊ)
Τη πέμπτη νίκη της στα τελευταία έξι παιχνίδια πρωταθλήματος πανηγύρισε η Αμπερντίν που κέρδισε εκτός έδρας 2-0 τη Νταντί Γιουνάιτεντ και την... έπιασε στη δεύτερη θέση. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Άνταμ Ρούνεϊ που πέτυχε και τα δυο γκολ της νίκης, στο 19ο και 33ο λεπτό, φτάνοντας τα 17 τέρματα τη φετινή σεζόν. Η Νταντί Γιουνάιτεντ έχασε εντός έδρας για πρώτη φορά από τον Μάιο έχοντας σε κακή βραδιά τον τερματοφύλακα της, τον Ράντοσλαβ Σιέρζνιακ και όχι μόνο δεν πλησίασε τη κορυφή αλλά πλέον έχει και συγκάτοικο.

Χάμιλτον-Νταντί 2-1
(3' Άντρεου, 14' Αντουάν Κουριέρ/ 61' Στιούαρτ)
Κιλμάρνοκ-Σεντ Τζόνστον 0-1