LA LIGA-15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΟΡΔΟΒΑ-ΛΕΒΑΝΤΕ: 0-0
Γήπεδο: Νουέβο Αρχανγκέλ

Στο 0-0 κόλλησαν Κόρδοβα και Λεβάντε σε ένα κακό ματς.

Το ματς είχε λιγοστές φάσεις σε γενικές γραμμές με την Κόρδοβα να είναι λίγο καλύτερη αλλά και πάλι να μην μπορεί να φτάσει στο γκολ.

ΚΟΡΔΟΒΑ: Κάρλος, Καμπαμπαδάλ, Λόπεθ, Πάντιτς, Λούσο (73' Εκένγκ), Φιδέλ (64' Καρτάμπια), Αμπέλ ( 79' Σίλβα), Μπόρχα, Γκιλάς

ΛΕΒΑΝΤΕ: Μαρίνιο, Ναβάρο, Καράμπελας (68' Τόνιο), Βύντρα, Λόπεθ, Ίβανσιτς, Μοράλες, Σιμάο, Ντιόπ, Κασαδέσους, Μπαράλ

(74' Μάρτινς).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ-ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: 3-0
Γήπεδο: Μεστάγια

Επιτέλους νίκη για τη Βαλένθια, που επικράτησε με 3-0 της Ράγιο κι επέστρεψε μετά από ένα μήνα στα θετικά αποτελέσματα.

Στο 6ο λεπτό η κεφαλιά του Οταμέντι πέρασε λίγο άουτ και στο 14' ο Φεγκουλί έβαλε μπροστά στο σκορ τη Βαλένθια. Οι «νυχτερίδες ήλεγξαν απόλυτα τα ματς, έχασαν κι άλλες ευκαιρίες και στο 34ο λεπτό ο Φεγκουλί ξανά έκανε το 2-0. Και με τη σέντρα, ο Πιάτι έκανε τρία τα τέρματα της Βαλένθια.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχο δεν είχαν λόγο να πιέσουν και στο 71ο λεπτό έχασαν και τν Αντρέ Γκόμες με κόκκινη κάρτα.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Άλβες, Μπαραγάν, Μουστάφι, Οταμέντι, Γκαγιά, Φουέγο, Γκόμες, Φεγκουλί (78' Ροδρίγο), Ντε Παούλ (74' Αουγούστο), Πιάτι (83' Ορμπάν), Μεγρέδο.

ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Άλβαρες, Μορτσίγιο, Αμάγια (60' μανούτσο), Τίτο, Ινσούα, Χοσαμπέντ, Μπαένα (82' Κλαβερία), Μπουένο, Κακουτά, Ακίνο (66' Λίκα), Μπαπτιστάο.

ΧΕΤΑΦΕ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: 0-0
Γήπεδο: Κολοσιέουμ Αλφόνσο Πέρεθ

Γκέλα ολκής για την Μπαρτσελόνα που κόλλησε στο 0-0 και τη Χτεάφε κι έχασε κι άλλο έδαφος.

Στο 14' και στο 20' ο Σουάρες; έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες, ενώ στο 25' το σουτ του Τσάβι πέρασε μόλις άουτ. Από τη μεριά της η Χετάφε είχε τη μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει σο 32ο λεπτό, αλλά ο Μπράβο, είπε όχι σε σουτ του Τσάβι.

Στο 52ο λεπτό η Μπαρτσελόνα άγγιξε το γκολ, καθώς είχε δοκάρι με τον Μέσι αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να απειλήσει.

ΧΕΤΑΦΕ: Γουαίτα, Βαλέρα, Νάλδο, Βελάσκεθ, Αλέξις, Σαμίρ (62' Άλβαρο), Λασέν, Μίτσελ, Σαράμπια, Γιόντα (76' Λεόν), Λαφίτα (70' Κάστρο)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Μπράβο, Πικέ, Άλβες (81' Αντριάνο), Ματιέ, Άλμπα, Μπούσκετς, Ράκιτιτς (66' Ινιέστα), Τσάβι, Μέσι, Πέδρο (77' Μουνίρ), Σουάρες