Ρόκετς, η επιστροφή! (vids)

Στα ημιτελικά της Δύσης βρίσκονται ξανά μετά το 2009 οι Ρόκετς, αφού με 103-94 πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη σε σειρά playoffs από το 2009, επί των Μάβερικς. Αγωνίστηκε ο Παπανικολάου.Με 28 πόντους του Τζέιμς Χάρντεν και 10 από τους συνολικά 15 του Τέρενς Τζόουνς στην τέταρτη περίοδο, το Χιούστον δεν άφησε στο Ντάλας περιθώρια για περαιτέρω ελπίδες και περιμένει πλέον τον αντίπαλό του από το νικητή του ζευγαριού Κλίπερς-Σπερς.Οι Μάβερικς βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, όμως ένα 7-0 των γηπεδούχων, τους έφερε μπροστά με τρεις πόντους 5 λεπτά πριν το φινάλε. Ο Τζόουνς
ανέλαβε δράση με δύο τρίποντα, κάνοντας το 94-85.Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα μικρό 4-0 στη συνέχεια, αλλά στα 2,5 λεπτά, ο Χάρντεν πέτυχε νέο τρίποντο υπό πίεση και στη συνέχεια έκλεψε τη μπάλα και σέρβιρε στον Τζόουνς που κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, προκαλώντας την ιαχή «MVP! MVP!» για μία ακόμη φορά φέτος στις εξέδρες.Τζόουνς και Χάρντεν συνδυάστηκαν ξανά με νέο κάρφωμα του πρώτου για το 101-91, με το χρονόμετρο να μετρά δευτερόλεπτα πλέον, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς. Ο Κώστας Παπανικολάου αγωνίστηκε για 42'' και όπως ήταν φυσικό δεν πρόλαβε να προσθέσει κάτι στην στατιστική του.Η σειρά: 4-1Τα δωδεκάλεπτα: 31-22, 25-28, 26-25, 21-19Ρόκετς: Αρίζα 5 (11ρ.), Τζόουνς 15, Χάουαρντ 18 (19ρ.), Χάρντεν 28 (8ασ.), Τέρι 5, Σμιθ 20 (8ρ.), Πριχιόνι 5, Καπέλα 2, Μπρούερ 5, Παπανικολάου, Τζόνσον, ΝτόρσεϊΜάβερικς: Αμινού 14 (9ρ.), Νοβίτσκι 22 (14ρ.), Τσάντλερ 11, Έλις 25 (7ασ.), Μπαρέα 6 (9ασ.), Βιλανουέβα 6, Στούντεμαϊρ 2, Χάρις 8, Πάουελ, Σμιθ