Ξεγλίστρησε στα πέναλτι! (vid)

Οι παίκτες της Μπάγερν γλιστρούσαν στα πέναλτι και η Ντόρτμουντ πήρε τεράστια πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου με 2-0 στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια).Οι περσινές φιναλίστ αγωνίστηκαν σε πρόωρο τελικό στο Μόναχο. Εκεί, όπου τα είδαμε όλα. Την Μπάγερν να είναι καλύτερη για 60', την Ντόρτμουντ να κάνει στο τέλος την αντεπίθεσή της, τον Καμπλ να αποβάλλεται στην παράταση και τους Βαυαρούς να γλιστράνε ο ένας μετά τον άλλο στα πέναλτι, για να πάρουν την μεγάλη πρόκριση οι Βεστφαλοί και να διεκδικήσουν το Κύπελλο στον τελευταίο αγώνα του Κλοπ στον πάγκο!Στο πρώτο μέρος τα πράγματα πήγαιναν τακτικά
εκεί που ήθελαν οι φιλοξενούμενοι. Πίεσαν σωστά ψηλά, κράτησαν τους παίκτες του Γκουαρδιόλα μακριά από την εστία του Λάνγκερακ και έψαξαν την αντεπίθεση. Η γνωστή, φέτος, αναποτελεσματικότητα, όμως, έκανε και πάλι την εμφάνισή της και το ματς κυλούσε χωρίς φάσεις. Όλα αυτά μέχρι το 29', όταν έγινε αυτό που λίγοι περίμεναν, την Μπάγερν να σκοράρει στην αντεπίθεση.Ο Καγκάβα έκανε το λάθος, ο Τσάμπι Αλόνσο έβγαλε εκπληκτική μπαλιά στον Λεβαντόφσκι, που καλυπτόμενος από τον Χούμελς, έκανε το 1-0 με διπλή προσπάθεια. Αρχικά, είδε την μπάλα να σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Λάνγκερακ, για να πάρει το ριμπάουντ και με πανέξυπνο πλασέ να περάσει την μπάλα κάτω από τον Παπασταθόπουλο και να τη στείλει στα δίχτυα! Μετά από 3 ματς, μάλιστα, απέναντι στην πρώην ομάδα του ήταν η πρώτη φορά που πανηγύρισε, με το 1-0 να μένει μέχρι το ημίχρονο και τους Βεστφαλούς να μην έχουν ευκαιρία άξια αναφοράς.Η επανάληψη ξεκίνησε με τους Βαυαρούς να πιέζουν. Στο 48' ο Λάνγκερακ έβγαλε το κοντινό πλασέ του Μίλερ, ενώ στο 55' μετά το πλασέ του Λεβαντόφσκι η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι! Στην εξέλιξη της φάσης, μάλιστα, ο διαιτητής Γκάγκελμαν δεν είδε το καθαρό πέναλτι σε χέρι του Σμέλτσερ, για να μείνει το 1-0. Στο 57' ολοκληρώθηκε το επιθετικό κρεσέντο της Μπάγερν, με τον Λάνγκερακ να κάνει νέα πολύ δύσκολη απόκρουση στο σουτ του Τιάγκο και την Μπορούσια να μένει στο ματς.Στο 68' έκανε την εμφάνισή του ο Ρόμπεν, που πήρε τη θέση του Τιάγκο, όμως τα νέα τελικά δεν ήταν καθόλου καλά για τους Βαυαρούς, καθώς στη συνέχεια ο Ολλανδός τραυματίστηκε και αναγκάστηκε να αποχωρήσει, δίνοντας τη θέση του στον Γκέτσε... Μετά το 70' μόνο η Ντόρτμουντ υπήρχε στο γήπεδο. Οι Βεστφαλοί είχαν τις δυνάμεις να κάνουν τη μεγάλη αντεπίθεση και στο 75' κατάφεραν να ισοφαρίσουν, όταν μετά από γύρισμα του Μχιταριάν, ο Ομπαμεγιάνγκ με προβολή από πολύ δύσκολη γωνία έκανε το 1-1!Το γκολ έδωσε φτερά στους παίκτες του Κλοπ, που ήταν καλύτεροι μέχρι το τέλος, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες με τους Μχιταριάν στο 80' και Ρόις στο 82', για να μείνει το 1-1 και να πάμε στην παράταση. Εκεί, ο Σβάινσταϊγκερ έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες, όταν αρχικά στο 102' η κεφαλιά του πέρασε λίγο άουτ και στη συνέχεια στο 114', όταν ο Λάνγκερακ έβγαλε τη δεύτερη. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 108', όταν ο Καμπλ αντίκρισε δεύτερη – ανόητη – κίτρινη, όμως οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μέχρι το τέλος, με τα προβλήματα για τον Γκουαρδιόλα να αυξάνονται, όταν ο Λάνγκερακ τραυμάτισε τον Λεβαντόφσκι, που συνέχισε ζαλισμένος, για να πάμε στα πέναλτι!Εκεί, όπου Λαμ και Τσάμπι Αλόνσο γλίστρησαν, για να στείλουν την μπάλα, πριν ο Λάνγκερακ αποκρούσει το πέναλτι του Γκέτσε! Γκουντογκάν και Κελ είχαν κάνει το 0-2, με τον Νόιερ να δίνει το φιλί της ζωής στην Μπάγερν, αποκρούοντας την εκτέλεση του Χούμελς. Τελικά, όμως, ο γκολκίπερ των Βαυαρών ήταν ο μοιραίος, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και την Ντόρτμουντ στο Βερολίνο!Μπάγερν (Πεπ Γκουαρδιόλα): Νόιερ, Μπενάτια, Μπόατενγκ, Τσάμπι Αλόνσο, Ραφίνια, Λαμ, Τιάγκο (68' Ρόμπεν - 84' Γκέτσε), Μίλερ (76' Σβάινσταϊγκερ), Βάιζερ, ΛεβαντόφσκιΝτόρτμουντ (Γίργκεν Κλοπ): Λάνγκερακ, Ντουρμ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Σμέλτσερ, Μπέντερ (90' Κελ), Γκουντογκάν, Καγκάβα (70' Μχιταριάν), Μπλατσικόφσκι (83' Καμπλ), Ρόις, Ομπαμεγιάνγκ

Πηγή: gazzetta.gr