Πρωταθλητής ο Κεραυνός

Επικράτησε με 50-44 της ΑΕΛ, στον πέμπτο τελικό της σειράς
Ο Κεραυνός Στροβόλου είναι ο Πρωταθλητής ΟΠΑΠ Γυναικών 2016-2017, μετά την επικράτησή του κόντρα στην C2S ΑΕΛ στον πέμπτο τελικό της σειράς, μέσα στο "Κώστας Παπαέλληνας" με 50-44. Για ακόμα μία φορά η αναμέτρηση που είδαμε ανάμεσα σε Κεραυνό και ΑΕΛ ήταν εξαιρετική,

με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα μέσα στο παρκέ μέχρι το τέλος για τη νίκη.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα το σκορ ήταν πολύ κοντά, με τις καλαθοσφαιρίστριες να τα δίνουν όλα για τη νίκη που θα έκρινε και τον τίτλο. Στην Α' περίοδο ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 11-9, ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΛ είχε προβάδισμα με 23-33.

Η λήξη της Γ΄ περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 34-34. Η ομάδα της Λεμεσού μπήκε καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα με 41-36 μέχρι το 34', με τον Κεραυνό να ανεβάζει στροφές στο επόμενο πεντάλεπτο, να κάνει την ανατροπή και να φεύγει με τη νίκη με τελικό σκορ 50-44. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Τζανάι Σαρπ που σημείωσε 20 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-9, 22-23, 34-34, 50-44

ΑΕΛ: Παπαδούρη, Μενελάου 4, Λάρκου 6 (2), Παπαδοπούλου 11 (3), Όρλοβιτς 10, Μαυρουδή, Αγαπίου, Ζιβάνοβιτς 13.

Κεραυνός: Σαρπ 20, Πιτσιλλίδου 8, Αθανασίου 6, Νικολάου, Νικοδήμου 2, Ρουσσάκη 7 (2), Μερκούρη, Θεολόγου 7.