Παγοθραυστικό ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα κι από Ξάνθη

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ
Ξέφυγαν 12 βαθμούς στην κορυφή οι «ερυθρόλευκοι»

Με γκολ από τους επανακάμψαντες εντυπωσιακά στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού Ιντέγε (38΄) και Μιλιβόγεβιτς (89΄) οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την ξέφρενη πορεία τους στο πρωτάθλημα, περνώντας νικηφόρα από τα Πηγάδια με 2-0 απέναντι στη δεύτερη της βαθμολογίας Ξάνθη.

Οι ομάδες ολοκλήρωσαν τον

αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 60ό λεπτό των Λισγάρα και Σεμπά. Παράλληλα, η πειραϊκή ομάδα διέκοψε το σερί των 11 παιχνιδιών που παρέμεναν αήττητοι οι Ακρίτες.

*Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης έπιασε τα... άπιαστα και ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να φύγει νικητής (0-1) από την παγωμένη Τούμπα. Ο τερματοφύλακας του ηπειρωτικού συγκροτήματος ήταν συγκλονιστικός και σε πάρα πολλές περιπτώσεις έσωσε την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση. Το γκολ που χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους σημείωσε ο Τζημόπουλος στο 16ο λεπτό. Η ομάδα του Ίβιτς είχε και δοκάρι με τον Κλάους τρία λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του 90λεπτου.

*Ο αριθμός δύο φαίνεται πως είναι τυχερός για τον Πανιώνιο. Οι Νεοσμυρνιώτες «ξύπνησαν» στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισαν με 2-0 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, για την εξ αναβολής 2η αγωνιστική της Super League και έπιασαν την Ξάνθη στη 2η θέση! Σκόρερ για τους «κυανέρυθρους» οι Μασούντ (59΄) και Μασούρας (74΄).

* Πήρε... φόρα ο Πλατανιάς, που μετά τους Ατρόμητο, Παναθηναϊκό επιβλήθηκε στα Περιβόλια και της Λάρισας, με 3-2, έφτασε τις τρεις συνεχείς νίκες στο πρωτάθλημα και εκτοξεύθηκε στους 20 βαθμούς, που τον φέρουν ισόβαθμο του ΠΑΟΚ στην όγδοη θέση. Αντίθετα οι Θεσσαλοί παραμένουν στα «χαμηλά» της κατάταξης, καθώς με 13 βαθμούς βρίσκονται στη 13η θέση.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της εξ αναβολής 2ης αγωνιστικής της Super League:
Ατρόμητος-Λεβαδειακός 2-0 (25΄, 90΄+ Τόνσο)
Βέροια-Ηρακλής Αναβλήθηκε
Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ 3-2 (49΄ Στανισάβλιεβιτς, 66΄ Ιγκόρ Σίλβα, 81΄ Τσουκαλάς - 36΄, 68΄ Πέκχαρτ)
ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 0-1 (16΄ Τζημόπουλος)
Παναιτωλικός-Πανιώνιος 0-2 (59΄ Μασούντ, 74΄ Μασούρας)
Πλατανιάς-ΑΕΛ 3-2 (45΄ Μουνάφο, 54΄ Πριντέτα, 77΄ Μανούσος - 59΄ πεν., 90΄+1 Ναζλίδης)
Ξάνθη-Ολυμπιακός 0-2 (38΄ Ιντέγε, 89΄ Μιλιβόγεβιτς)
Σήμερα: Παναθηναϊκός-Κέρκυρα